Asociace: Nebankovní firmy letos poskytly o čtyři pct více peněz

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v prvním čtvrtletí 2016 poskytly prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu celkem 44,1 miliardy korun, což je o čtyři procenta více než před rokem. O více než 16 stouplo financování podnikatelských investic úvěry a leasingem, o téměř pětinu vzrostlo financování spotřebitelskými úvěry či leasingem, naopak o procento se snížilo i financování factoringem.

„V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali výrazný nárůst objemu obchodů jak ve financování firemních investic, tak spotřebitelů. Ukazuje se, že investiční optimismus, který jsme v loňském roce evidovali spíše v podnikatelské sféře, dorazil i do domácností. To je určitě příznivý signál pro celou ekonomiku,“ komentoval výsledky předseda představenstva ČLFA Libor Bosák. ČLFA sdružuje 40 tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 44,11 miliardy korun bylo 36,86 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 7,25 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti.

Objem leasingu movitých věcí členů asociace meziročně vzrostl o 25,7 procenta na 12,15 miliardy korun. Významně se přitom zvýšil podíl operativního leasingu na celkovém leasingovém trhu v podnikatelské sféře. Jestliže v loňském prvním pololetí tento podíl činil 44,3 procenta, letos to bylo 58,3 procenta. Objem podnikatelských úvěrů členů asociace v prvních třech měsících roku vzrostl meziročně o 7,9 procenta na 10,09 miliardy korun.

Naopak pokles postihl factoring. Hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu na členské firmy se meziročně snížila o pětinu na 26,9 miliardy korun. Objem peněz poskytnutých klientům v rámci factoringu ale zůstal na téměř stejné úrovni jako před rokem (14,6 miliardy Kč).

Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých členy ČLFA stoupl o pětinu na 6,56 miliardy korun. Je to po odečtení výsledků společnosti Cetelem za první čtvrtletí 2015, protože její data jsou nyní součástí bankovních statistik. Objem spotřebitelského leasingu meziročně stoupl dokonce o 60,5 procenta, avšak z mnohem nižšího základu. Letos členové asociace jeho prostřednictvím poskytli domácnostem 0,69 miliardy Kč.

Nejvíce kontraktů firmy jako obvykle uzavřely na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytly do konce března 18,65 miliardy korun, z toho 9,81 miliardy korun bylo určeno na pořízení více než 25.000 nových osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA tak bylo financováno 42,1 procenta všech nových osobních aut prvně registrovaných v ČR během úvodního čtvrtletí roku.

Newsletter