Beneš (ČEZ): Bez řešení Mochovců nabídku na Slov. elektrárne nedáme

Bez vyřešení nejistot a rizik kolem jaderné elektrárny Mochovce se bude energetika ČEZ držet zpět s nabídkou Enelu na koupi podílu ve slovenské energetice Slovenské elektrárne z jeho rukou. Pro Reuters to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ je považován za předního uchazeče o SE. Enel tento měsíc uvedl, že závazné nabídky na dvoutřetinový podíl v podniku čeká do konce listopadu, uvádí Reuters.

Podle Beneše mohou nejistoty kolem neustále odkládaného a stále dražšího projektu dostavby elektrárny Mochovce zmařit celý plán prodeje SE. Zdůraznil, že Enel a slovenský stát, který má v SE 34 procent, by měly tato rizika před prodejem vyřešit. „Nepovažuji za příliš pravděpodobné, že by ČEZ podal nabídku na 66 procent akcií SE … a převzal roli Enelu bez dodatečného řešení těchto rizik,“ řekl Beneš Reuters.

Slovenská vláda dle slov ministra hospodářství Pavlise garance na pokrytí rizik kolem Mochovců neplánuje. Premiér Fico vyslovil možnost koupit od Enelu 17% podíl. Slovenská vláda by tak získala nad energetikou kontrolní podíl. 

Newsletter