Bilancující Obama: Nejhorší byl masakr dění v Newtonu

Nejhorším momentem během osmi let, které je Barack Obama v úřadu amerického prezidenta, byl masakr na základní škole v Newtownu, při kterém zemřelo 20 dětí a šest pedagogů. Obama to dnes řekl v rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ARD a magazínem Spiegel.

„Myslím, že okamžiky, které pro mě byly nejhorší, nejsou spojeny jen s těžkými teroristickými útoky, ale s masakry,“ uvedl Obama, který je nyní na návštěvě Německa.

„Možná si ještě pamatujete na masakr na základní škole Sandy Hook, při kterém zmatený mladý muž zastřelil 20 šestiletých dětí. Musel jsem se pak jen o dva dny později setkat s rodiči, kteří přišli o své děti. Jejich bolest prakticky není možné vyjádřit slovy. Bude mě vždy tížit,“ řekl dnes americký prezident k události z konce roku 2012.

Obama, během jehož funkčního období v USA bylo spácháno mnoho masakrů střelnou zbraní, se sice snažil zpřísnit zákony týkající se držení zbraní, zásadního posunu ale i kvůli odporu republikánů v Kongresu nedosáhl. Jeho nástupce Donald Trump, který se úřadu ujme v lednu, žádné podobné kroky nechystá.

Newsletter