Břeclavská Fosfa patří opět mezi 100 nejlepších českých firem

Břeclavská Fosfa potvrdila svoje postavení v rámci prestižní ceny Českých 100 nejlepších. Ze slavnostního vyhlášení výsledků ve Španělském sále Pražského hradu si odnesla vítězné ocenění v oborové kategorii „Invence – nasazení – export – zisk“.

„Pro spíše menší zemi v srdci Evropy, bez zásadního nerostného bohatství, je obsah prvního slova v názvu naší kategorie – invence – klíčový. Děkuji velmi všem svým spolupracovnicím a spolupracovníkům právě za jejich invenci a nasazení. To oni dostali Fosfu tam, kde je. Pokud bychom nepřemýšleli nápaditěji než ostatní a pokud bychom nedokázali tyto nápady rychle a smysluplně uskutečňovat, museli bychom se jako Česká republika smířit s druhořadou rolí dodavatele čehosi pro ty invenčnější. To my ve Fosfě nechceme. Proto si velmi cením našeho vítězství právě v této kategorii,“ říká Ivan Baťka, generální ředitel a předseda představenstva Fosfy.

Fosfa byla založena již v roce 1884 a je dnes největším zpracovatelem fosforu v Evropě.  Vedle závodu v Břeclavi vlastní i výrobní závod v Německu a má společný výrobní podnik v Kazachstánu. Své výrobky exportuje do více než 80 zemí světa. V rámci nových, inovativních směrů vývoje letos výrazně rozšířila nabídku své ekologické kosmetiky a produktů péče o domácnost pro domácí a slovenský trh pod vlastní značkou Feel Eco. Jedinečná je především baby řada Feel Eco, která neobsahuje žádnou parfemaci, konzervanty ani alergeny, a je proto vhodná pro praní prádla kojenců, dětí a osob s citlivou pokožkou.

Současně letos ve Fosfě zahájili – jako první v České republice – komerční provoz vertikální farmy Feel Greens, jež vedle salátů produkuje tzv. microgreens a baby leaves. Tedy jedinou na trhu dostupnou zeleninu bez jakéhokoliv použití pesticidů. Fosfa se inspiruje myšlenkami a soustavou řízení Tomáše a Jana Antonína Baťových a mimo jiné na tyto navazuje ve vlastní Fosfa Univerzitě, která slouží vzdělávání firemních zaměstnanců. 

Českých 100 nejlepších (Czech 100 Best) je ocenění udílené pan-evropskou společností pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci Comenius. Nezisková organizace Comenuis založená roku 1990 podporuje a propaguje mezinárodní kontakty a spolupráci v oblasti vzdělání, kultury, vědy a techniky. Cílem soutěže Českých 100 nejlepších je nalézat, zviditelňovat a oceňovat v ČR registrované firmy nejrůznějšího zaměření, které dosahují vynikajících, mimořádných nebo pozitivně pozoruhodných výsledků. Systém vyhodnocování Českých 100 nejlepších využívá konkrétních znalostí širokého okruhu vybraných odborníků. Kromě hlavní kategorie, určující pořadí 100 nejlepších firem a podnikatelů v ČR, má soutěž ještě osm oborových kategorií a kategorie Lady & Gentleman Pro. 

Newsletter