Británie: Rozpočtový přebytek v červenci zaostal za očekáváním

Vývoj veřejných financí v Británii byl v červenci méně příznivý, než se předpokládalo. Tamní statistický úřad dnes oznámil, že rozpočtový přebytek v prvním kalendářním měsíci po referendu o odchodu země z EU činil méně než miliardu liber (zhruba 31 miliard Kč). Klesl tak z 1,2 miliardy liber ve stejném období loni. Výrazně zaostal i za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 1,6 miliardy liber.

Nižší rozpočtový přebytek by mohl omezit schopnost nového ministra financí Philipa Hammonda podpořit hospodářský růst. „Relativně nízký červencový přebytek znamená, že ministr financí bude moci sestavit pouze skromný balík opatření na podporu ekonomiky,“ řekl ekonom Samuel Tombs ze společnosti Pantheon Macroeconomics.

Hammond chce své rozpočtové plány představit na podzim. „Určitá forma rozpočtových stimulů na podporu ekonomiky, která teď čelí obavám spojeným s brexitem, se zdá být téměř jistá,“ uvedl ekonom Martin Beck z výzkumné skupiny EY Item Club. Britská centrální banka tento měsíc ve snaze ochránit ekonomiku před negativními dopady brexitu snížila úrokové sazby na nové rekordní minimum. Představila i další opatření na podporu hospodářského růstu, včetně nákupů vládních dluhopisů.

Británie v červenci obvykle vykazuju rozpočtový přebytek, protože firmy v tomto období platí daň za zisku a některé fyzické osoby vyřizují své daňové přiznání. Rozpočtový přebytek se meziročně snížil, ačkoli příjmy z daně ze zisku dosáhly nejvyšší červencové úrovně od roku 2011, upozorňuje agentura Reuters.

Celkový čistý dluh britského veřejného sektoru na konci července přesahoval 1,6 bilionu liber, což odpovídá 82,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) Británie. Meziročně tak stoupl o více než 35 miliard liber. Podíl dluhu na HDP se ale snížil z červnových 84 procent. Údaje naznačují, že HDP nyní roste rychlejším tempem než čistý dluh.

Newsletter