Britský sektor služeb v srpnu oživil rekordním tempem

Britský sektor služeb zaznamenal v srpnu rekordně rychlé oživení. Dnešní údaje z průzkumu agentury IHS Markit mezi nákupními manažery ve službách potvrdily příznivý vývoj, který po červencovém poklesu naznačily minulý týden obdobné údaje z průmyslu a stavebnictví. Srpnová čísla tak zatím podkopávají všeobecné předpoklady, že britská ekonomika se po červnovém rozhodnutí odejít z Evropské unie propadne do recese.

Index aktivity ve službách vzrostl na 52,9 bodu z červencového sedmiletého minima 47,4 bodu. Byl to nejvýraznější měsíční přírůstek ve 20leté historii tohoto průzkumu a výsledek překonal všechny odhady analytiků oslovených agenturou Reuters.

Podobně prudce oživily minulý měsíc i indexy aktivity v průmyslu a stavebnictví. Celkový index nákupních manažerů vystoupil na pětiměsíční maximum 53,2 bodu. Údaj nad 50 body naznačuje růst podnikatelské aktivity.

Vzhledem k červencovému poklesu zatím IHS Markit předpovídá, že ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupne mezičtvrtletně jen o 0,1 procenta po vzestupu o 0,6 procenta ve druhém kvartále. „Existuje však spousta signálů, že počáteční šok z červnového hlasování se začal vytrácet,“ uvedl hlavní ekonom Markit Chris Williamson.

Prudké srpnové oživení v průmyslovém sektoru se přičítalo zejména pozitivnímu vlivu, jaký měl na vývoz propad britské libry. Sektor služeb je však z většiny závislý na domácí poptávce a ta zůstala v létě na vysoké úrovni.

Příznivý vývoj ekonomiky by mohl centrální banku odvrátit od dalšího snižování úrokových sazeb, jímž začala banka po referendu podporovat ekonomiku. Banka snížila základní sazbu na nové minimum a obnovila podpůrné nákupy dluhopisů. Pokles libry však zesílil inflační tlaky, které by zmírnění měnové politiky dál zvýšilo.

Newsletter