Brusel: Spor EU s Polskem o jeho ústavní soud není stále vyřešen

Spor, který vede Evropská komise s Polskem o fungování jeho ústavního soudu, není stále vyřešen. Před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku to dnes řekl první místopředseda komise Frans Timmermans. Samotní europoslanci pak největší bývalou komunistickou zemi v EU kritizovali, že podle nich oslabuje demokracii v oblasti kontroly a rovnováhy moci.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim také personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm. Tuto prosincovou novelu ovšem sami soudci v březnu odmítli jako protiústavní.

Polsko nedávno přijalo nový zákon o ústavním soudu. I když řeší některé z dřívějších námitek Evropské komise, její obavy nerozptýlil.

„Není to debata proti Polsku, ale o zneužívání současných orgánů, které ohrožují demokracii, právní stát a které jdou proti vlastní společnosti,“ řekl polský europoslanec Janusz Lewandowski z frakce Evropské lidové strany, která se spojila s dalšími čtyřmi skupinami s návrhem rezoluce kritizující polskou vládu za podkopávání demokratických norem a hodnot. O rezoluci se má hlasovat ve středu.

Jiní polští europoslanci ze strany PiS dnes polskou vládu hájili. „Evropská unie prochází největší krizí – brexit, možná odchod dalších zemí, nedostatek demokratických standardů a migrační krize,“ řekl europoslanec Ryszard Legutko. Ten také obvinil své kolegy z organizování debaty o Polsku, protože jejich političtí spojenci ztratili mocenský monopol a nemohou se s tím smířit.

Agentura Reuters poznamenala, že Polsko vykazuje pramálo známek toho, že by se chtělo podrobit tlaku. Je přitom velmi nepravděpodobné, že Evropská komise bude s to Varšavu potrestat nejpřísnějšími sankcemi, které se v takových případech předpokládají, tedy zbavení Polska hlasovacích práv v EU. Polsko ale podle některých komentářů může na svůj odpor doplatit při projednávání rozpočtu EU, kde hrozí, že by mohlo přijít o hodně ze společných finančních fondů.

Newsletter