Buffettova společnost bude největším akcionářem Bank of America

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta se stane největším akcionářem americké bankovní dvojky Bank of America. Berkshire dnes totiž oznámila, že uplatní opční právo na koupi 700 milionů kmenových akcií banky. Podle údajů agentury Reuters v ní pak bude mít sedm procent v aktuální tržní hodnotě kolem 17 miliard dolarů (389 miliard Kč).

Nákup akcií Bank of America bude jednou z největších akciových investic Berkshire Hathaway. Banka se tím připojí k dalším velkým společnostem, jejichž akcie Buffettova firma vlastní. To je třeba technologický gigant Apple, potravinářské podniky Coca-Cola a Kraft Heinz nebo třetí největší americká banka Wells Fargo & Co.

Investici umožnilo středeční rozhodnutí Bank of America zvýšit čtvrtletní dividendu na 12 centů z dosavadních 7,5 centu. Banka to udělala poté, co prošla zátěžovými testy americké centrální banky (Fed). Investice Berkshire Hathaway se uskuteční ve třetím čtvrtletí, od něhož bude zvýšená dividenda platit. Z výměny prioritních akcií banky, které Buffettova firma koupila v roce 2011 za pět miliard USD, za kmenové akcie vytěží Berkshire účetní zisk kolem 12 miliard dolarů.

Šéf Bank of America Brian Moynihan přijal Buffettův návrh investice v době po finanční krizi, kdy měli mnozí investoři obavy, zda má banka dostatek kapitálu. Bank of America v té době procházela čištěním bilanční rozvahy a kvůli převzetí krizí těžce zasažených bank na ni dopadly žaloby investorů i regulačních orgánů. To vše ji stálo kolem 70 miliard dolarů.

Nyní je největším akcionářem Bank of America společnost Vanguard Group. Ta v ní vlastní asi 6,6 procenta akcií.

Newsletter