Celkový efekt směrnice PSD2 na trh i klienty bude pozitivní

Celkový efekt směrnice PSD2 na trh i klienty bude pozitivní. Uvedl to šéf firmy BSC Petr Koutný. Dodal, že v bankách stále probíhá intenzivní proces příprav. Vzhledem k tomu, že stále není schválená směrnice popisující způsob naplnění jednotlivých bodů zákona, banky ani nemohou být “plně” připravené. Což ale neznamená, že by porušovaly zákon, či nebyly schopné zákon naplnit. Co se podle Koutného dá od směrnice PSD2, která dnes startuje, čekat?

Co bude PSD2 znamenat pro koncového uživatele bankovních služeb?

Celkový efekt PSD2 na trh i klienty bude pozitivní. Pro koncové uživatele tedy bude start PSD2 jednoznačným přínosem. Budou moci využívat nových služeb se kterými, jak předpokládáme, začnou ve velkém přicházet nejen fintech společnosti a startupy, ale také samotné banky.

Vzniknou služby založené na integraci informací z různých bank, včetně například provedení analýzy finančního zdraví a finančního chování uživatele. Uživatel s účty u vícero bank tak získá možnost obsluhování všech svých financí z jedné aplikace. Zároveň by díky fintech inovacím, které bude nově možné integrovat do bankovních služeb, mohlo dojít k rozšíření způsobů, jakými koncový uživatel uhradí své závazky za služby či zboží. Uživatelé, kteří se obávají platit přes internet pomocí platebních karet, budou moci využít nové metody, bezpečnější a možná i přívětivější (záleží na přístupu jednotlivých bank).

Jak to ovlivní v následujících letech rozvoj openbankingu?

Iniciativa Evropské unie by měla nastartovat openbanking jako nový směr v současném bankovnictví. Banky se musí více „otevřít“ okolnímu světu, ať už to budou dělat pod nátlakem legislativních požadavků, či samy z vlastní vůle.

Bankám v podobě nových služeb přibude konkurence a pokud se nebudou chtít stát „pouhými“ dodavateli produktů, budou muset přicházet s dodatečnými službami a produkty, které by přinášely jejich zákazníkům přidanou hodnotu. Jen tak dokáží udržet těsný vztah se zákazníkem a zajistit si jeho loajalitu.

Předpokládáme, že v následujících letech se banky rozdělí na dvě skupiny. Na ty, které se budou bránit většímu otevření a budou pouze naplňovat více méně podmínky dané legislativou, a na ty, které identifikují v nové iniciativě příležitost a najdou si způsob, jak požadovanou otevřenost monetizovat ve svůj prospěch – jinými slovy banky, které se dokáží “startupizovat”.

Dopad na startupový fintech trh

Ve fintech segmentu s PSD2 skončí “doba volnosti“ a dopadne na ně část regulace, na kterou doposud nebyli zvyklí. Nově kladené požadavky většinu z nich donutí změnit se, často za nemalých investic. A to za situace, kdy se schopné banky opět stanou jejich konkurencí.

To samé ovšem platí pro banky. V první fázi je regulace bude stát hodně peněz. Pokud však využijí příležitostí, které regulace přináší, dokáží zajistit nové příjmy, které jasně převýší výdaje, které do zavedení regulace museli investovat.

O BSC
Česká společnost BSC je jedním z největších světových dodavatelů softwarových řešení pro banky a další finanční instituce a konzultant pro rozvoj openbankingu v souladu se světovými trendy a legislativou.
Její produkty ve světě používají pro svůj provoz například Bank of China, Sberbank či Alfa Bank, v ČR pak MONETA Money Bank, Equa bank, Raiffeisenbank a na Slovensku Slovenská sporiteľňa nebo Tatrabanka. Na trhu působí od roku 1990.

Newsletter