Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do lehkého zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Ceny ropy byly dnes nejvyšší za poslední tři týdny

Ceny ropy dnes vzrostly o více než tři procenta, a dosáhly tak nejvyšších hodnot za poslední tři týdny. Vezly se na vlně slabého dolaru, blížící se dohody OPEC o snížení těžby v příštím týdnu a vyjádřené ochoty Íránu zmrazit těžbu.

Cena severomořské ropy Brent se dnes v 17:00 SEČ zvýšila o 3,69 procenta na 48,59 dolaru za barel, a prodávala se tak nejdráž od začátku listopadu. Americká ropa WTI přidávala 3,56 procenta na 48,01 dolaru za barel.

Cena ropy Brent vzrostla během týdne o 11 procent v důsledku diplomatických snah Saúdské Arábie přesvědčit k omezení těžby zdráhající se členy Organizace zemí těžících ropu (OPEC).

Írán, který byl dlouho největší překážkou dohody, vyjádřil ochotu ke kompromisu. V současnosti těží 3,85 milionu barelů. K omezení těžby je ochoten nečlen OPEC Rusko, které momentálně těží 11 milionů barelů denně, nejvíce za postsovětské éry.

Analytici ale vyjadřují obavy, že dosažení dohody bude mít nakonec jen malý dopad, protože omezovat těžbu nehodlají Nigérie, Libye a USA.

Newsletter