Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Ceny ropy dál klesají, sráží je růst dolaru a pokles akcií

Světové ceny ropy dnes opět klesají z nedávných letošních maxim. Trh sráží růst kurzu dolaru, pokles cen akcií a také obavy z obnovování těžby ve Spojených státech.

Severomořská ropa Brent kolem 17:30 SELČ ztrácela dvě procenta na zhruba 50,90 dolaru za barel a je už dva dolary pod čtvrtečním takřka devítiměsíčním maximem 52,86 USD. Americká lehká ropa WTI oslabovala stejným tempem na 49,55 USD a je rovněž asi čtyři procenta pod 11měsíčním maximem.

Ze zhruba dvanáctiletých minim z letošního ledna se už ceny ropy téměř zdvojnásobily. Proti konci minulého týdne získávají přes dvě procenta, trh ale ještě čeká na večerní zprávu o vrtné aktivitě v USA. Ta by podle analytiků mohla dnešní pokles ještě prohloubit, pokud by počet využívaných vrtných zařízení znovu vzrostl.

Na finančních trzích se dnes prohlubuje averze investorů k riziku pod tlakem řady ekonomických a politických nejistot. Investoři se uchylují k bezpečným měnám a státním dluhopisům a prodávají akcie a komodity.

Dolarový index vůči koši měn přidává téměř půl procenta a roste už druhý den po sobě. V předešlých dnech dolar kvůli snížené pravděpodobnosti brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA výrazně klesal, což táhlo ceny ropy vzhůru.

Newsletter