Ceny ropy klesly na několikatýdenní minima

Světové ceny ropy během dneška sestoupily na několikatýdenní minima a výrazně ztratily i za celý týden. Obavy z přetrvání převisu nabídky na globálním trhu zvyšuje rostoucí vývoz z Íránu a obnova dodávek z Libye a Nigérie.

Cena severomořské ropy Brent kolem 15:05 SELČ ztrácela 1,9 procenta na zhruba 45,70 dolaru a předtím sestoupila až na dvoutýdenní minimum 45,52 USD za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala pokles o 2,2 procenta na 42,85 USD, nejníže za pět týdnů.

Tento týden oba typy ropy ztrácejí 6-7 procent, zejména kvůli odhadům delšího převisu nabídky suroviny, než se dosud předpokládalo.

Írán se ve vývozu ropy přibližuje úrovni před zavedením mezinárodních sankcí. Zdroje z trhu přepravy ropy agentuře Reuters řekly, že Írán zvýšil v srpnu vývoz na více než dva miliony barelů denně. Objevily se i známky obnovování těžby a vývozu v Nigérii a Libyi, kde export ropy v minulých měsících snižovaly konflikty a nepokoje.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý ve své měsíční zprávě o situaci na trhu předpověděla, že převis nabídky ropy v důsledku zpomalení růstu poptávky a rostoucích zásob přetrvá minimálně do poloviny příštího roku. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila v pondělí odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy.

Newsletter