Ceny ropy klesly nejníže za dva a půl měsíce

Světové ceny ropy se během dnešního obchodování propadly na nejnižší úrovně za dva a půl měsíce. Dolů je tlačí obavy investorů z nadbytečných dodávek na trh a z nepříznivého vývoje světové ekonomiky. Cena severomořské ropy Brent ztrácí zhruba dvě procenta pod 45 dolarů za barel a dostala se nejníže od 10. května. Americká lehká ropa WTI odepisuje přes 2 % u 43 dolarů za barel a dostala se rovněž nejníž od 10. května.

Bankovní společnost Barclays uvedla, že tempo růstu světové poptávky po ropě je v letošním třetím čtvrtletí méně než třetinové ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, což je podle ní důsledek slabého vývoje světové ekonomiky.

Investoři se navíc obávají obnoveného růstu těžby ropy ve Spojených státech. Páteční údaje společnosti Baker Hughes totiž ukázaly, že američtí těžaři již čtvrtý týden za sebou zvyšovali počet provozovaných vrtných souprav.

K poklesu cen ropy přispívá rovněž silný kurz dolaru. Americká měna v uplynulých týdnech rostla díky příznivým údajům o ekonomice Spojených států. Silnější kurz dolaru zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což podkopává poptávku.

Newsletter