Ceny ropy mírně klesají, navazují na nedávný propad

Světové ceny ropy zahájily týden mírným poklesem a navázaly na výrazné ztráty z minulého týdne. Trh ovlivňuje oživování těžby ve Spojených státech a rovněž obnovené známky hospodářské slabosti v Asii.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:25 SELČ ztrácela 0,3 procenta na zhruba 46,60 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI oslabovala stejným tempem na 45,25 USD. Minulý týden oba druhy ropy odepsaly kolem osmi procent, což byla nejhlubší ztráta za téměř půl roku.

Na konci týdne se na trhu obnovily obavy z přebytků. Páteční údaje ukázaly, že těžaři v USA zvýšili počet využívaných vrtných souprav za poslední týden v pěti z posledních šesti týdnů. Analytici podle agentury Reuters vesměs předpokládají, že téměř dvouletý propad těžby se zastaví a počátkem příštího roku se těžba v USA začne opět zvyšovat.

Trh sleduje i vývoj čínské ekonomiky. Podle ankety agentury Reuters u 61 ekonomů se hospodářský růst této asijské země ve druhém čtvrtletí zmírnil na nové sedmileté minimum 6,6 procenta. V prvním čtvrtletí druhá největší ekonomika světa rostla tempem 6,7 procenta.

Newsletter