Ceny ropy sestoupily z maxim za tři týdny

Světové ceny ropy dnes sestoupily ze svých maxim za více než tři týdny. Investoři vesměs nadále předpokládají, že ropný kartel OPEC příští týden překoná vnitřní spory a uzavře konečnou dohodu o omezení těžby, dnes ale jejich přesvědčení podkopaly zprávy o váhavém postoji Iráku a Íránu.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:30 SEČ oslabila o jedno procento na 48,40 dolaru za barel, v první polovině dne ale vystoupila až na 49,96 USD, nejvýše od 28. října. Americká ropa WTI ztrácela 1,4 procenta na zhruba 47,40 dolaru za barel.

Brent získal za poslední týden 11 procent a jeho cenu táhly vzhůru diplomatické snahy Saúdské Arábie, která přesvědčuje zdráhající se členy OPEC, aby podpořily dohodu. OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let a podrobnosti plánu by kartel měl dojednat na zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Trh zůstává citlivý na nové informace ohledně dohody OPEC. Ceny ke konci odpoledne klesly poté, co zdroje z OPEC agentuře Reuters řekly, že Irák a Írán se dohodu stále zdráhají podpořit.

Newsletter