Ceny ropy zahájily rok vzestupem na maxima za rok a půl

Světové ceny ropy zahájily nový rok vzestupem na maxima za rok a půl. Vzhůru táhnou trh naděje na snížení globálních přebytků suroviny v důsledku dohody předních světových těžařů na omezení produkce.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:10 SEČ přidávala 0,8 procenta na 57,28 dolaru za barel a během dne se vyšplhala až na 58,37 USD, maximum od července 2015; navázala tím na loňský celoroční vzestup o 52 procent. Americká lehká ropa WTI vykazovala růst o 0,9 procenta na 54,18 dolaru za barel po loňském nárůstu o 45 procent. Během dne se cena WTI dostala až na 55,24 USD.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se minulý měsíc s nečlenskými těžařskými státy poprvé za 15 let dohodla na společném omezení těžby s platností od 1. ledna. Celkově by podle dohody měly tyto země snížit těžbu o zhruba 1,8 milionu barelů denně.

Investoři budou nyní pozorně sledovat, zda zejména členové OPEC budou dohodu dodržovat. „Jestliže rok 2016 byl rokem slov, rok 2017 musí být rokem činů,“ řekl agentuře Reuters analytik Tamas Varga z londýnské makléřské firmy PVM Oil Associates.

Newsletter