Ceny uhlí v EU prudce oživují z minim, růst by mohl přetrvat

Velkoobchodní ceny uhlí v západní Evropě tento měsíc výrazně oživují a z minim z poloviny února získaly už 25 procent. Po šesti letech nepřetržitého cenového propadu by to podle některých analytiků mohlo znamenat konec nejhoršího období a začátek růstového trendu, napsala dnes agentura Bloomberg.

Jednoletý termínový kontrakt na černé uhlí s dodáním do Amsterodamu, Rotterdamu nebo Antverp zdražoval dnes osmý den po sobě, což byla jeho nejdelší růstová série od června 2008. Nynější cena mírně nad 45 dolary za tunu je však stále asi 80 procent pod maximem z roku 2008.

Světové ceny uhlí od roku 2010 každý rok klesaly pod tlakem zpřísněné vládní ekologické regulace a v USA kvůli konkurenci levného zemního plynu. Propad cen vehnal do bankrotu největší producenty uhlí v USA a západoevropské země zavírají poslední černouhelné doly. Situace těžce doléhá i na těžaře ve střední a východní Evropě, včetně skupiny NWR, která vlastní českou těžařskou firmu OKD.

Osmidenní vzestup naznačuje, že uhlí může mít nejhorší za sebou, uvedla poradenská firma Nena se sídlem v Oslu. „Nedávné zisky se dají udržet, protože se už dosáhlo dna,“ řekla agentuře Bloomberg analytička firmy Diana Bacilaová. Podle ní se ale dá čekat, že na trh se díky růstu cen začnou vracet producenti, takže cena v dohledné době zřejmě nepřekročí úroveň 60 dolarů za tunu.

Newsletter