Češi se smiřují s tím, že ceny nemovitostí dlouhodobě porostou

Čtyři z pěti lidí si myslí, že ceny nemovitostí v České republice dlouhodobě porostou. Češi jsou spíše konzervativní národ a berou vlastní bydlení hlavně jako investici na stáří, uvedlo to 91 % dotázaných. Stejně tak věří, že peníze uložené do bydlení jsou vhodnou ochranou úspor proti inflaci. Na druhé straně pro celou třetinu lidí je vlastnictví nemovitosti svazující. S hypotékou má zkušenost každý druhý z nás a využíváme ji hlavně pro financování vlastního bydlení (47 %). Mladí si v době pandemie upravili svůj domov kvůli pohodlí i práci. Kdyby si Češi mohli sami vybrat vysněné bydlení, zvolili by dům na vesnici. To vše vyplývá z nejnovějšího průzkumu Sberbank o aktuálním vztahu lidí k hypotékám.

Ceny nemovitostí porostou, ale jsou investicí do budoucna

Ceny nemovitostí dlouhodobě porostou, myslí si to 82 % Čechů. Pro drtivou většinu je vlastní bydlení hlavně investicí a jistotou na stáří, uvedlo 91 % dotázaných. „Přestože úrokové sazby nyní lehce rostou, jsou pořád na velmi dobré úrovni. Pro pořízení nemovitosti na hypoteční úvěr je tedy ideální doba, protože klient tím může ‚bojovat‘ proti případné vyšší roční inflaci. Peníze někam uloží a dluh díky inflaci lehce ‚znehodnocuje‘. Navíc je to velmi dobrá konzervativní forma investice, protože není pravděpodobné, že by se cena nemovitostí výrazněji do budoucna propadla,“ hodnotí situaci na hypotečním trhu Zdeněk Remr, Zdeněk Remr, Head of Products & Campaigns, Sberbank. To potvrzují také data, podle kterých 80 % respondentů věří, že vhodnou volbou na ochranu úspor proti inflaci je právě nákup nemovitosti. Naopak pouhých 19 % všech dotázaných předpokládá, že hypoteční bublina brzy splaskne a nemovitosti ztratí svou hodnotu.

S hypotékou má zkušenost víc než polovina Čechů

Průzkum přinesl některá překvapivá zjištění. Celá jedna třetina (33 %) respondentů vnímá vlastnictví nemovitosti jako svazující. S hypotékou má pak podle průzkumu zkušenost 55 % všech dotázaných. „Pokud o ní lidé uvažují, tak hlavně kvůli pořízení vlastního bydlení, uvádí to 47 % respondentů,” říká Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank s tím, že druhým nejčastějším důvodem je financování rekonstrukce toho stávajícího (12,4 %). Zvažovat hypotéku začínají nejčastěji ve chvíli, kdy se sestěhují se svým partnerem (27 %) nebo při zvýšení platu (15 %). Pokud už hypotéku mají, tak by ji refinancovali u jiné banky hlavně kvůli výhodnějšímu úroku (53 %). V ideálním případě by si jej zajistili na pět a více let (65 %).

Mladí si během pandemie upravili domácnost. Vysněným bydlením je dům na vesnici

Rok s pandemií ovlivnil úvahy Čechů nad vlastním bydlením. Nucený home office přinutil zejména zástupce mladší generace, aby si domov upravili nejen pro lepší život, ale také pro práci. Uvedlo to 57 % mladých ve věku mezi 18 a 24 lety, naopak lidé mezi 36 až 44 lety tuto potřebu neměli (24 %). Městský ruch není pro většinu Čechů tím pravým místem pro život. Bydlení v městském bytě za ideální považuje pouhých 14 % dotázaných, život v domě ve městě potom téměř třetina (29 %). Kdyby lidé nemuseli řešit finance, tak by si svůj vysněný domov představovali jako dům na vesnici, uvedlo to 41 % všech respondentů.

O průzkumu Češi a hypotéky od Sberbank:

Kvantitativní výzkum z května 2021 provedený společností Ipsos analyzuje vztah české populace k hypotékám a mapuje trend, kterým se bude ubírat v budoucnu. Proběhl prostřednictvím dotazování ekonomicky aktivních lidí ve věku 18-60 let, byly rovnoměrně zastoupené věkové skupiny, region, pohlaví. Zúčastnilo se jej 525 respondentů.

Sberbank CZ, a.s.

Sberbank CZ se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. Dlouhodobě rozvíjí program FÉR produktů s jasnými cenami a podmínkami. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.

Newsletter