Česká hotelová krize za dveřmi. Praha od roku 2019 dramaticky zaostává oproti konkurenci

Nejnovější (červencová) data poradenské společnosti STR ukazují, že hotelový trh se otáčí směrem dolů a Česká republika s Prahou nepatří k těm, kteří jdou proti trendu. Bohužel naopak. K tomu jedna z nejvyšších inflací vyspělého světa. Pozitivní zprávou je, že oproti roku 2022, kdy končila opatření proti šíření covidu, se meziročně zvýšil v ČR počet hotelových hostů.  

Již v červnu jsme varovali před jednostranným čtením výsledků – ve smyslu – „je to lepší než v roce 2022“. Hostů (a cizinců) přijíždí do ČR více, hotely nejsou poloprázdné a atakují hranici 80 %. Nicméně čísla obsazenosti o moc výše jít nemohou. Cena pokojů, což je ekonomicky stejně důležité číslo a pro sledování trhu – důležitější, naopak vypadá velmi varovně. Meziroční nárůst okolo 10 % nepokrývá ani nominální inflaci, natož inflaci „hotelovou“ (potraviny, energie, mzdy), která je meziročně skoro trojnásobná.

Ceny padají výrazně i meziměsíčně – ČR z červnových 118 euro na necelé 102 eura v červenci. V Praze je rozdíl ještě vyšší. Skoro čtvrtinový odskok Budapešti a 20 % Vídně v aktuálních cenách. Jsme blíže Bratislavě než těmto tahounům středoevropského prostoru. To přitom bylo naše místo.

 „Lidé cestují více, i do České republiky, ale trh evidentně ochlazuje a české výsledky nejsou ani varovné – jsou špatné,“ reaguje Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové sítě Czech Inn Hotels. „Začínáme hrát jakousi regionální druhou ligu, to nikdy nebylo naše místo. ČR je tak s bídou někde u roku 2019 (růst REVPAR – což je kombinace obsazenosti a ceny je skoro 0 – tedy 1,2 %), klesla oproti roku 2019 červencová obsazenost o cca 10 % a ceny vzrostly o 10-15 %) – naši konkurenti jako Budapešť – jsou o 54 % výše. Varšava o 42,6 %. I Vídeň o 25,7 %.
A to ještě Evropa, se kterou se srovnáváme, není zrovna ekonomickým tygrem v těchto letech. Celosvětově nám vlak ujíždí mnohem rychleji. “

Meziroční srovnání

Occ % = obsazenost hotelů; ADR = průměrná dosažená cena pokoje v eurech

Meziměsíční srovnání 

Červencová (prázdninová) čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická. Na vrcholu jsou jižní země, v ČR vždy venkov trochu dohání Prahu. Je tradiční drobný pokles v cenách (letos výraznější), neboť klesá byznysová turistika.  Zde je nedobrá situace ČR zřetelnější.

Srovnání jednotlivých hotelů dle STR

Z červencových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti hotely skupiny Czech Inn Hotels. Wellnes Hotel STEP 88,3 %; pětihvězdičkový The Grand Mark Prague 89,8 % (s cenou 323,52 euro), Josephine Old Town Square Hotel 95,9 % (s cenou 143,27 euro) a Hotel Merkur dokonce 97,8 %.

„Já jsem stará škola a vždy mě zamlada učili, že z prázdného pokoje nic nevyděláte,“ vysvětluje obchodní ředitel skupiny, Petr Chábera, a dodává: „Nicméně cenové otřesy (směrem nahoru v nákladech) a směrem dolů na trhu – jsou více než varovné. Tlak se zvyšuje.“

O STR:

Smith Travel Research, americká společnost dříve známá jako STR, poskytuje tržní údaje o hotelovém průmyslu po celém světě. V současné době sleduje více než 60 000 hotelů s více než 8 miliony pokojů. Mezi českými hoteliéry jde o nejznámější nástroj pro porovnávání výsledků. V České republice STR sleduje 19,5 tisíce hotelových pokojů (tedy zhruba třetinu celkové kapacity), ovšem v segmentu lepších hotelů podíl výrazně roste. Například v Praze se již blíž polovině. Výhodou je také především měsíční báze vyhodnocení, což je třikrát aktuálnější než ČSÚ, a relevantní data o cenách pokoje a obsazenosti opřená o celosvětově prověřenou metodiku.

https://str.com/

Newsletter