České firmy pomáhají Ukrajině všemi způsoby

Současná situace na Ukrajině vzbudila obrovskou vlnu solidarity mezi Čechy. Nejvítanějšími věcmi jsou zdravotnický materiál a neprošlé léky. Ukrajinská ambasáda v Praze dále informovala, že potřebuje spacáky, karimatky, hygienu pro ženy a děti. Sběrná místa však odebírají i teplé oblečení, nabité powerbanky, mobily, světla či bedny na uskladnění darovaných věcí. Některé sbírky se specializují na pomoc převážně matkám a dětem, kteří naleznou azyl přímo v Česku, jiné pak odváží darované věci přímo na Ukrajinu nebo k jejím hranicím.

Do pomoci se vložily i firmy, které organizují finanční a materiální sbírky, nebo nabízejí ubytování pro rodiny, které musely utéct ze strachu o své životy. Například ve Zlíně vzniklo nové sběrné místo, konkrétně v Laser game v PSG aréně na Březnické ulici. Jelikož jsme se Zlína, tak objíždíme místa především ve Zlínském kraji (ale i třeba v Praze) a svážíme je na nádraží do Bohumína, případně kamkoliv je potřeba. Ale můžeme vypravit auta odkudkoliv, mění se to zde dne na den. Dnes je třetí den, kdy svážíme sběrná místa, zatím jsme vyslali 6 dodávek. Budeme jezdit tak dlouho, dokud lidé budou přicházet se materiálem. Počítáme, že jich odjedou desítky, ale můžeme se jakkoliv přizpůsobit,“ uvádí David Polášek ze společnosti Pošta bez hranic, která pomáhá zejména e-shopům doručovat zásilky do zahraničí.

Jednou z důležitých faktorů v současné době je i včasné doručení nezbytných věci. I zde platí „rychlá pomoc dvojí pomoc“. „Používáme hlavní auta naší flotily – Volkswagen Crafter s prodlouženým rozvorem, abychom dali do dodávky co nejvíce materiálu. Zároveň je to typ auta, který může řídit každý řidič sk. B, což nám dává větší flexibilitu. Zatím si vystačíme s cca 5 dodávkami, které točíme. O víkendu jsme jezdili přes den, večer, i v noci. Přes týden budeme jezdit převážně večer a v noci, “ představuje možnosti David Polášek ze společnosti www.postabezhranic.cz.

Náročné je to především komunikačně a organizačně. Často se mění čas, místo i množství nákladu, ale to k takovým situacím patří. „Většinou víme jen kam jedeme a komu se máme na místě ozvat. A ono to stačí. Sběrná místa i lidé kolem vlaků jsou výborně disciplinovaní, klidní, ale rychlí a je na ně spoleh. Svážíme více sběrných míst. Dokud budou fungovat, my budeme jezdit,“ uvádí David Polášek.

Zapojily se i e-shopy s vojenským vybavením (Frogtac) a obalovým materiálem (Frogpack). Frogtac dodal mj. taktickou obuv, nosiče balistických plátů, opasky, chrániče, uniformy, zimní vybavení a připravuje balistické pláty ke kompletizaci. „Vše je ve spolupráci s organizací Vlčí máky. Frogpack dodal obalové materiály a balicí techniku, aby náklad dorazil v pořádku až na Ukrajinu,“ potvrdil David Polášek z Pošty bez hranic.

Některé firmy zde rozhodly nabídnout Ukrajincům práci. Jedná se většinou společnosti, kde dlouhodobě se nedaří najít dostatek vhodných zaměstnanců. „Nijak se tomu nebráníme a pokud se k nám budou hlásit, rádi je uvítáme. Máme i pozice, kde jazyková bariéra buď nehraje roli nebo si vystačíme s angličtinou,“ naznačuje David Polášek situaci v Poště bez hranic.

„Peníze jsou až na prvním místě“

Ukrajinská ambasáda uvedla, že ocení zejména finanční pomoc. Lidé mohou poslat peníze buď bankovním převodem nebo i DMS zprávami. Dobročinné sbírky organizuje například ADRA, Červený kříž, Člověk v tísni, Potravinová banka či už zmíněná Ukrajinská ambasáda. „Nemáme zatím konkrétní částku, ale počítáme s tím, že celá akce nás vyjde na nižší statisíce,“ naznačuje objem finanční pomoci David Polášek.

Newsletter