Česko je v ekonomické svobodě 17. nejlepší na světě

Česká republika se umístila na 17. místě ze 165 zemí a teritorií zahrnutých do výroční zprávy Economic Freedom of the World 2022, kterou dnes publikuje Liberální institut ve spolupráci s kanadským Fraser Institutem.

V revidovaném žebříčku se loni Česko umístilo na stejném místě, avšak absolutní skóre ekonomické svobody mírně kleslo.

„Ekonomická svoboda v České republice klesla, to je hlavní zpráva, na kterou bychom se měli soustředit. Že v dalších zemích klesla také, takže jsme si udrželi místo v žebříčku, může být trochu utěšující, ale není to důvod k radosti nebo poplácávání po ramenou,“ komentuje letošní výsledky Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.

Hongkong a Singapur jsou opět na čele žebříku. Švýcarsko, Nový Zéland, Dánsko, Austrálie, Spojené státy, Estonsko, Mauricius a Irsko uzavírají nejlepší desítku.

„Nejnovější kompletní údaje jsou z roku 2020, proto náš žebříček zobrazuje situaci vždy s dvouletým zpožděním“ vysvětluje Pánek. „Hongkong vykazuje pokles svobody již v roce 2020 a očekáváme, že tento pokles bude pokračovat i nadále.“

Studie, která byla poprvé vydána v roce 1996, měří ekonomickou svobodu – možnost jednotlivců činit vlastní ekonomická rozhodnutí – na základě analýzy několika ukazatelů, mezi které patří regulace, velikost vlády, vlastnická práva, vládní výdaje a daně. Letošní zpráva, která vychází z údajů za rok 2020 (nejnovější dostupné údaje), zachycuje také vliv omezení souvisejících s COVID-19.

Mezi deset nejhůře hodnocených zemí patří Demokratická republika Kongo, Alžírsko, Konžská republika, Írán, Libye, Argentina, Syrská arabská republika, Zimbabwe, Súdán a Venezuela. (Despotické země jako Severní Korea a Kuba nemohou být zařazeny do žebříčku kvůli nedostatku údajů.)

Další zajímavé příčky jsou např. Japonsko (12.), Německo (25.), Itálie (44.), Francie (54.). Českého čtenáře jistě zaujme také rozdíl mezi Tchaj-wanem (24.). Rakousko je na 33. místě, Slovensko na 54., Maďarsko na 57. a Polsko na 80. Zajímavý je rozdíl mezi svobodným Tchaj-wanem (24.) a despotickou Čínskou lidovou republikou (116.).

České čtenáře by také mohl zaujmout rozdíl mezi Ruskem (94.) a Ukrajinou (126.) – znovu opakujeme, že žebříček pracuje s daty za rok 2020, tedy ještě dlouho před začátkem války a nastávající globální ruské izolace, která Rusko bezpochyby posune směrem dolů. Ukrajina se na druhé straně po vyhrané válce bude muset ekonomicky liberalizovat.

Dle výzkumu v předních peer-reviewed akademických žurnálech si lidé žijící v zemích s vyšší úrovní ekonomické svobody mohou užívat větší prosperitu, více politických a občanských svobod a delší životy. Např. země v první čtvrtině žebříčku ekonomické svobody mají průměrný HDP na hlavu 48 251 dolarů ročně, zatímco země ve spodní čtvrtině pouze 6542 dolarů.

Také míra chudoby je nižší v ekonomicky svobodných zemích. V ekonomicky nejsvobodnějších zemích (první čtvrtina žebříčku) žije v extrémní chudobě (méně než 1,90 dolarů na den) 2,2 % obyvatel. V zemích ve spodní čtvrtině žebříčku je to 31,45 % obyvatel.

„Kde mohou lidé sledovat vlastní štěstí a činit svoje vlastní rozhodnutí, vedou šťastnější a zdravější životy ve větší prosperitě, uzavřel Pánek.

Skóre České republiky v klíčových komponentech ekonomické svobody (od 1 do 10, přičemž větší hodnota znamená více ekonomické svobody, data jsou o dva roky pozadu):

 

  2022 2021
CELKOVÉ SKÓRE 7,87 7,91
velikost vlády 6,64 6,66
právní systém a vlastnická práva 6,99 7,00
zdravé peníze 8,99 9,02
svoboda mezinárodního obchodu 8,43 8,45
regulace úvěru, práce a podnikání 8,31 8,41

 

Newsletter