Cestovní pojištění zlevňuje, konkurence mezi pojišťovnami sílí

Proč do Chorvatska, když u nás je taky hezky. Na cestovním pojištění v Česku, které je stále populárnější, je navíc možné ušetřit. Jeho ceny od roku 2021 klesly o téměř 9 %.

Už třetí rok v řadě klesá cena cestovního pojištění po Česku. Zatímco ještě v roce 2021 průměrné pojistné dosahovalo 248 Kč, v letošním roce už je to 179 Kč. Zatímco tehdy vyšlo pojištění denně průměrně na 33,5 Kč, letošním roce je to přibližně 30,6 Kč. Cestovní pojištění je tak jedním z mála pojištění, kde cena několik let po sobě klesá. „Pojišťovny navíc nabízejí čím dál více muziky za čím dál méně peněz. Důvodem je rostoucí konkurence mezi nimi, ale i klesající rizika spojená s covidem,“ uvádí Ondřej Vacek, produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz, které je obchodní značkou společnosti Ušetřeno s.r.o.

Česko je navíc pro cestování stále lákavější. Během pandemie se Češi naučili dovolenkovat v Česku, a zdá se, že se jim cestování po vlastní zemi zalíbilo. Přestože jsou hranice již dávno otevřené, loni Češi podle údajů Českého statistického úřadu strávili v tuzemsku rekordních 12 milionů pobytů. S tím, že nejen v exotické zemi, ale i při cestování po Čechách a Moravě se hodí mít uzavřené cestovní pojištění, které může pomoci vyřešit nepříjemnosti jako je ztráta zavazadel nebo neúmyslné poškození cizího majetku. Ostatně mnoho škol v přírodě nebo táborů pro děti jeho sjednání vyžaduje.

Cykloasistence nebo lepší pojištění storna

Pojišťovny se nejen tomu přizpůsobují, ale navíc své nabídky zatraktivňují. Hned několik jich tak letos poskytuje takzvanou cykloasistenci, která se ostatně může hodit na cyklotúře kolem Pálavy stejně, jako v zahraničí. Třeba Pojišťovna VZP nyní vyplatí plnění také v případě zcizení kola z nosiče automobilu. Některé pojišťovny zase pokryjí krádež bicyklu ze společných, k tomu určených prostor hotelu, což dosud nezbývalo než řešit s provozovatelem ubytovacího zařízení.

Další novinkou, která se opět týká cestování po Česku i za hranicemi, je posunutí nejzazšího termínu pro sjednání pojištění storna cesty. To bylo dříve možné do dne následujícího po zaplacení poslední splátky za zájezd, některé pojišťovny však nyní umožňují uzavřít smlouvu nejpozději 17 dní před odjezdem. Navíc dochází ke snižování spoluúčasti klienta na případných storno poplatcích. Ještě loni vyžadovaly téměř všechny pojišťovny 20tiprocentní spoluúčast klienta, letos však některé nabízí i nulovou, a to zejména v případech, kdy je důvodem storna vážné onemocnění vyžadující hospitalizaci.

„Například když vám onemocní dítě a zájezd je nutné zrušit, nižší či nulová spoluúčast na storno poplatcích vám ušetří až desítky tisíc. Srovnatelné produkty od různých pojišťoven se však letos mohou výrazněji lišit. Je proto důležité, jednotlivé nabídky pečlivě porovnat, což jde nejsnáze a nejrychleji online,“ dodává Vacek.

Portál Ušetřeno.cz, který patří do produktové skupiny ČSOB, umožňuje spotřebitelům si snadno a rychle vybrat nejen z různých finančních produktů včetně půjček a hypoték či spoření, ale také pomáhá ušetřit na plynu a elektřině nebo na mobilních službách. Stačí vyplnit krátký dotazník a poradci Ušetřeno.cz spočítají nejvýhodnější nabídku každému klientovi na míru a pomohou vše zařídit.

Newsletter