Trhy po napadení Izraele Íránem: Asijské akcie klesly, evropské smíšené, futures amerických rostou. Ropa i zlato klesá. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje poblíž 1,0650 za euro. Koruna nad 25,30 za euro.

ČEZ letos propustil 4 % zaměstnanců, chystá další škrty

Společnost ČEZ letos v Česku propustila téměř 800 lidí, v příštích dvou letech firmu opustí další zaměstnanci. Vyplývá to z dnešního vyjádření mluvčího ČEZ Ladislava Kříže pro ČTK.     

„V roce 2014 jsme v ČR uvolnili 3,8 procenta zaměstnanců,“ řekl ČTK Kříž. Podle výroční zprávy firmy za loňský rok měla skupina ČEZ v Česku ke konci loňského roku 20.683 zaměstnanců. Firma tak letos propustila přibližně 785 lidí.     

ČEZ letos v červnu oznámil, že celkově plánuje v tuzemsku v nadcházejících dvou letech uspořit 14 až 27 procent stálých provozních nákladů. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl v září Hospodářským novinám, že by firma mohla celkově propustit zhruba šest procent zaměstnanců.     

Kříž dnes ČTK řekl, že firmu letos z plánovaných šesti procent opustila zhruba polovina. Se zbylými třemi procenty se ČEZ rozloučí příští rok a v roce 2016. Číslo za celý letošní rok je větší, protože ČEZ tyto kroky oznámil až v průběhu roku.    

Mluvčí dále uvedl, že ČEZ uzavřel se zaměstnanci kolektivní smlouvu do roku 2017. Z ní vyplývá, že si zaměstnanci firmy příští rok mzdově nepolepší. „Obsahuje nulový nárůst mezd v roce 2015, o nárůstu mezd pro rok 2016 budou smluvní strany jednat, v roce 2017 bude nárůst mezd o inflaci,“ sdělil Kříž.     

Růst mezd firmy se podle Kříže v minulých letech pohyboval v důsledku ekonomické krize a vývoje ceny elektřiny okolo inflace. Byly ale i roky s nulovým růstem, například rok 2010, dodal.     

Newsletter