Chytré hodinky mají na ruce jen 3 % Čechů, ukázal průzkum

Chytré hodinky mají na ruce jen tři procenta Čechů. Většina, 60 procent lidí, nejčastěji nosí běžné ručičkové hodinky, sportovní hodinky preferuje 12 procent lidí. Na digitálky se spoléhají čtyři procenta lidí. Třetina Čechů si nové hodinky kupuje jednou za pět let, 18 procent jednou za desetiletí. Každý rok si nový model hodinek pořizuje sedm procent lidí. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Hodinářství Bechyně, jež patří k předním prodejcům luxusních hodinek v ČR.

„Chytré hodinky jsou určeny především pro technologické nadšence – nevnímám je jako masovou záležitost a prodeje tradičních značek prakticky neovlivňují,“ uvedl majitel hodinářství Vladimír Bechyně.

Při nákupu prvních hodinek Češi nejčastěji utratí do dvou tisíc korun (45 pct), od dvou do pěti tisíc korun pak dá 29 procent respondentů. Od pěti do 12 tisíc je ochotno nechat v hodinářství 14 procent lidí.

Za své další hodinky jsou ale lidé ochotni již zaplatit víc. Do dvou tisíc korun investovalo 28 procent lidí, mezi dvěma a pěti tisíci víc než třetina. Dalších šest procent je připraveno dát za hodinky 12 až 20 tisíc korun. Hodinky nemá a ani je neplánuje kupovat 11 procent lidí.

Při koupi hodinek Češi (75 pct) především vyžadují, aby byly vodotěsné. Zhruba polovina lidí také chce, aby hodinky měly ukazatel datumu, třetina pak den v týdnu a 14 procent uživatelů chce mít na hodinkách stopky.

K zjištění času si hodinky pořizuje 70 procent lidí, 58 procent je zároveň považuje za módní doplněk. Pro sedm procent jsou hodinky otázkou prestiže. Pouze tři procenta lidí vnímají nákup hodinek jako investici. Mezi nejoblíbenějšími značkami hodinek se v průzkumu umístily Prim, Casio, Festina a Omega.

V Česku vyrábí hodinky například společnost Elton hodinářská pod značkou Prim. Firma letos uvedla, že chystá nové prodejny v ČR, vyrábět chce nově i dámské hodinky. Marketingové aktivity firmy jsou ale omezené kvůli letitému soudnímu sporu s firmou MPM-Quality o značku Prim. Tržby Eltonu loni činily 48 milionů korun.

Newsletter