Čína prý slíbila omezení domácí výroby oceli

Čína slíbila, že omezí domácí výrobu oceli. Uvedl to podle serveru BBC britský ministr obchodu a podnikání Sajid Javid po dnešním setkání v Bruselu, na kterém se zástupci velkých výrobců oceli zabývali problémem nadbytečných kapacit v odvětví. Podle agentury Reuters nicméně na schůzce nebyla dohodnuta žádná konkrétní opatření. Na příliv levné oceli z Číny si stěžují mimo jiné čeští oceláři.

„(Čína) uznává, že má problém s nadměrnou kapacitou,“ řekl Javid. „Zavazují se, že s tím něco udělají. Domnívám se, že je to velmi pozitivní krok kupředu,“ dodal. Dnešního jednání v Bruselu se zúčastnili zástupci zhruba 30 států i představitelé soukromého sektoru.

Británie je zemí, na kterou tvrdě dopadá krize v ocelářském sektoru. Indická společnost Tata Steel koncem března oznámila, že hodlá prodat veškeré své aktivity v Británii. To vyvolalo obavy z ohrožení zhruba 15.000 pracovních míst a vedlo ke kritice vlády Davida Camerona.

Podle českých ocelářů má Čína kvůli poklesu domácí poptávky obrovské přebytky oceli, kterou vyváží do celého světa za likvidační ceny. „Bojujeme o to, aby Čína, která dotuje svými pobídkami čínské zboží při exportu, nedostala takzvaný status tržního hospodářství, a tudíž byla efektivní možnost antidumpingových a antisubvenčních řízení,“ řekl dnes ČTK generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Newsletter