Čínské ocelárny v hluboké krizi. Ztráty dosahují miliard

Čínský ocelářský průmysl v loňském roce prodělal více než 100 miliard jüanů (367,5 miliardy Kč). Ztráty z hlavních aktivit se tak proti předešlému roku zvýšily na čtyřiadvacetinásobek. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na šéfa oborového sdružení China Iron & Steel Association (CISA). Ocelářství všude ve světě nyní zápasí s přetrvávající nadvýrobou, zpomalující poptávkou a s nízkými cenami.

V červených číslech zůstaly velké čínské ocelárny i v prvních dvou měsících tohoto roku, kdy prodělaly úhrnem 11,4 miliardy jüanů (41,9 miliardy Kč), uvedl generální tajemník CISA Liou Čen-ťiang. Letos podle něj vývoz čínské oceli velmi pravděpodobností klesne v důsledku stížností na údajný dumping a ochranářskou politiku ze strany jiných zemí.

Poptávka po oceli v Číně klesá v důsledku zpomalování růstu tamní ekonomiky, což nutí čínské ocelárny nadbytečnou produkci vyvážet. Loni dosáhl export oceli z Číny rekordních 112 milionů tun.

Výkonnost celého sektoru byla ale v loňském roce nejhorší v historii. Podle Lioua za to mohly především ztráty v druhé polovině loňského roku, které každý měsíc narostly o zhruba deset miliard jüanů.

Rostoucí zájem o doplňování zásob ale v letošním roce zatím vyvolal naděje na oživení ocelářského sektoru. Úhrnný index cen oceli, který sestavuje CISA, získal od začátku roku více než 20 procent. Obdobně ceny železné rudy k okamžitému dodání stouply od konce loňského roku o zhruba čtvrtinu, i když z letošních vrcholů už asi 15 procent odepsaly. Železná ruda je klíčovou surovinou k výrobě oceli.

Zásoby železné rudy v čínských přístavech dnes přesáhly 100 milionů tun. To podle analytiků vyvolává obavy, že tlak na pokles cen této suroviny se opět zvýší.

Potíže v poslední době pociťuje zejména Británie. Indická společnost Tata Steel se chystá výroby oceli v Británii zbavit, případný prodej výrobních závodů tak na britských ostrovech ohrožuje na 15.000 pracovních míst.

Newsletter