Clintonová se po nemoci vrátila do kampaně

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se po třídenní zdravotní pauze opět vrátila do volební kampaně, kde se kromě kritiky utajování svého fyzického stavu potýká se vzestupem preferencí svého soka Donalda Trumpa. Bývalá první dáma dávala najevo, že zápal plic je minulostí, a prohlásila, že během pauzy měla možnost přemýšlet nad motivací své kandidatury.

„Kandiduji za všechny, kteří tvrdě pracují, aby podporovali své rodiny, za všechny, kteří se odrazili ode dna, aby stoupali vzhůru,“ uvedla energicky působící Clintonová, která na pódium při mítinku v Severní Karolíně vstoupila za zvuků písně Jamese Browna I Feel Good (Cítím se dobře). Stejná slova osmašedesátiletá politička, která v neděli zkolabovala po pietním shromáždění ve vedrem rozpáleném New Yorku, dnes několikrát pronesla v odpovědích na novinářské dotazy na její zdravotní stav.

Svým příznivcům řekla, že bylo správné poslechnout rady lékařů a zůstat tři dny doma, i když se jí do toho vůbec nechtělo. „Miliony Američanů si to nemohou dovolit,“ obrátila se směrem k sociálně slabým voličům, o jejichž přízeň se potýká s Trumpem.

Republikánský konkurent podle posledních průzkumů vyrovnal skóre, ačkoli ještě před měsícem na Clintonovou výrazně ztrácel. Rovněž v otázce zdraví, která byla od nedělní newyorské příhody nejdiskutovanějším tématem kampaně, není mezi oběma kandidáty velký rozdíl. Oba v posledních 24 hodinách zveřejnili lékařské zprávy, podle nichž jsou zcela zdraví a způsobilí vést národ.

Newsletter