ČNB: Inflace v červenci 2017 v souladu s prognózou

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v červenci 2017 meziročně o 2,5 %. Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v červenci meziročně zvýšily o 2,6 %.

Celková meziroční inflace byla v červenci v souladu s prognózou ČNB, přičemž v rámci struktury cenového pohybu došlo jen k zanedbatelným odchylkám od predikce.

Zveřejněná data tak potvrzují vyznění aktuální prognózy ČNB. Podle ní inflace setrvá v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB i ve druhé polovině letošního roku. Inflační tlaky v současnosti kulminují, když odrážejí zrychlující růst mezd i ekonomické aktivity. V následujícím období růst domácích nákladů zvolní díky zvyšování dynamiky produktivity práce. Ta bude ve vzrůstající míře vyvažovat vliv zrychleného růstu mezd a ekonomické aktivity. Aktuálně již jen lehce proinflační působení dovozních cen se záhy změní na protiinflační. Tento vývoj bude odrážet utlumenou dynamiku zahraničních výrobních cen a posilující kurz koruny. Začátkem příštího roku se tak inflace sníží k 2% cíli ČNB a na horizontu měnové politiky, tedy ve třetím a čtvrtém čtvrtletí příštího roku, se bude nacházet lehce pod cílem. Jádrová inflace se přitom bude pohybovat stabilně kolem dvou procent.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Newsletter