ČNB: Inflace v lednu 2021 nad prognózou

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v lednu 2021 cenová hladina meziročně o 2,2 %. Inflace tak oproti prosinci lehce poklesla a nachází se v blízkosti dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v lednu meziročně zvýšily též o 2,2 %.

Lednový meziroční růst spotřebitelských cen byl o 0,5 procentního bodu rychlejší, než předpovídala aktuální prognóza ČNB. Na této odchylce se z velké části podílel vývoj cen potravin, které v posledních měsících silně kolísají. Jejich meziroční růst v lednu nečekaně mírně zrychlil a částečně kompenzoval své prosincové překvapivé výrazné zpomalení. O něco vyšší, než prognóza předpovídala, byla v lednu i jádrová inflace, která setrvala na prosincové úrovni. V opačném směru působilo ve srovnání s prognózou o něco výraznější zpomalení růstu regulovaných cen. Pohonné hmoty v lednu meziročně zlevnily v souladu s prognózou. Prognóze odpovídaly i lednové primární dopady změn nepřímých daní.

Odchylku zveřejněných dat od aktuální prognózy ČNB je nutno vnímat v kontextu mimořádných ekonomických dopadů vrcholící pandemie koronaviru. Vlivem toho přetrvává obrovská nejistota ovlivňující jak hospodářský život samotný, tak i jeho zachycení statistickými daty. Stávající prognóza ČNB očekává zpomalení cenového růstu v letošním prvním čtvrtletí do blízkosti dvouprocentního cíle. Kolem cíle bude inflace kolísat po zbytek letošního roku. Za pozorovaným poklesem inflace stojí zvolnění předchozího vysokého růstu cen potravin a regulovaných cen. Snížení jádrové inflace v první polovině roku bude odrážet pokračující oslabování růstu celkových nákladů. Následně dezinflační působení domácí ekonomiky pozvolna odezní s tím, jak se bude ekonomika postupně zotavovat z pandemie. V opačném směru však bude působit pokračující posilování koruny. V příštím roce se celková inflace dostane lehce nad inflační cíl, a to zejména v důsledku růstu spotřebních daní. Měnověpolitická inflace, která odhlíží od primárních dopadů změn nepřímých daní, se na horizontu měnové politiky ustálí na inflačním cíli.

Petr Král, ředitel sekce měnové

Newsletter