Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

ČNB: Inflace v prosinci 2023 pokračovala v souladu s prognózou v poklesu

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v prosinci 2023

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v prosinci 2023 cenová hladina meziročně o 6,9 %. Oproti předchozímu měsíci se meziroční inflace snížila o 0,4 procentního bodu. Meziroční růst spotřebitelských cen byl přitom také v prosinci ovlivněn statistickým efektem snížené srovnávací základy v posledním čtvrtletí roku 2022. V říjnu téhož roku totiž došlo k prudkému zlevnění elektřiny pro domácnosti kvůli statistickému promítnutí příspěvku na úsporný tarif a odpuštění poplatku na podporované zdroje energie. Bez vlivu úsporného tarifu by inflace v prosinci činila 4,2 % (v listopadu 4,7 %). Průměrná míra inflace v roce 2023 dosáhla 10,7 %.

Prosincová meziroční inflace byla ve srovnání s podzimní prognózou ČNB o 0,1 procentního bodu nižší. Oproti predikci došlo k výraznějšímu zvýšení regulovaných cen. V opačném směru působily naopak potraviny, nápoje a tabák, které v meziročním vyjádření zdražily méně a v meziměsíčním vyjádření z listopadu na prosinec dokonce viditelně zlevnily. Rovněž ceny pohonných hmot překvapily svým výrazným prosincovým meziročním i meziměsíčním poklesem. Jádrová inflace se přesně shodovala s predikcí.

prosinec 2023 meziročně v %
ZoMP podzim 2023 skutečnost
Index spotřebitelských cen 7,0 6,9
Regulované ceny 28,6 31,1
Primární dopady změn daní 0,1 0,1
Očištěno o změny nepřímých daní
Ceny potravin, nápoje, tabák 2,3 1,2
Jádrová inflace 3,6 3,6
Ceny pohonných hmot 2,4 -4,1
Měnověpolitická inflace 6,9 6,8

Jádrová inflace v prosinci dále zvolnila. V jejím postupném poklesu, který trvá již více než rok, se projevuje nejen odeznívání růstu cen zahraničních vstupů, ale také zchlazená domácí poptávka. Ta působí proti dalšímu růstu ziskových marží výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb. Zpomalil zejména růst cen zboží a v menším rozsahu také služeb, v jejichž rámci mírně zrychlila dynamika imputovaného nájemného.

Meziroční růst cen potravin v prosinci dále výrazně zpomalil. K tomu přispěly snižující se ceny světových agrárních komodit i domácích zemědělských výrobců, jakožto i utlumená spotřebitelská poptávka. K poklesu cen pohonných hmot přispělo zlevnění ropy na světových trzích.

Pozorovaný cenový vývoj potvrzuje očekávání podzimní prognózy. Po dočasném zvýšení meziroční inflace v říjnu cenový růst ve zbytku roku zpomaloval. Už v lednu 2024 se meziroční inflace skokově sníží  do blízkosti horní hranice tolerančního pásma 2% cíle.

O síle a plošnosti dezinflačního trendu svědčí utlumený vývoj cenové hladiny v posledních měsících. Dezinflační trend je patrný zejména (ale nejen) v klíčovém segmentu spotřebitelských cen – v tzv. cenovém jádru, kde se cenová dynamika při přepočtu na roční bázi  již nyní nachází na nízkých jednociferných hodnotách. Stávající prognóza přitom počítá s lednovým zdražením regulované složky energií pro domácnosti (i podniky) souvisejícím se zrušením vládních dotací na jejich distribuci a znovuzavedením poplatků za obnovitelné zdroje, a to zhruba v míře, která odpovídá zveřejněnému cenovému rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.

Petr Král, ředitel sekce měnové

Newsletter