ČNB měla loni drtivou většinu aktiv v devizových rezervách

Česká národní banka měla ke konci loňského roku většinu aktiv, tedy majetku, v devizových rezervách. Ty loni meziročně stouply o 37 procent na 81,3 miliardy eur (zhruba 2,198 bilionu korun). Důvodem byly především intervence, v rámci kterých ČNB loni nakoupila eura za zhruba 455 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou ČNB zveřejnila.

Celková výše aktiv centrální banky loni činila 2,268 bilionu korun, meziročně o 40 procent více. Výrazně menší část aktiv, zhruba čtyři procenta, ČNB tvoří zlato, pohledávky vůči Mezinárodnímu měnovému fondu nebo hmotný a nehmotný majetek.

Čisté výnosy z devizových rezerv ČNB loni stouply o 46 procent na 25,2 miliardy korun. Nejvíce se na tom podílely investice centrální banky do akcií, které těžily z loňského růstu akciových trhů a vyplácených dividend.

Centrální banka měla v akciích ke konci loňského roku 7,1 miliardy eur (zhruba 199 miliard Kč), meziročně o 2,3 miliardy eur více. Podíl akcií v devizových rezervách se meziročně příliš nezměnil a činil devět procent.

„ČNB není rozhodně jedinou centrální bankou, která investuje do akcií. Mezi velké světové investory patří například známá Švýcarská národní banka, Bank of Japan či čínská centrální banka a jiné asijské centrální banky,“ uvedl analytička Finlord Eva Mahdalová.

Největší podíl devizových rezerv pak má ČNB v dluhopisech, zhruba 1,3 bilionu korun. Banka má podle dřívějšího vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka státní dluhopisy Německa, Nizozemska nebo Francie. Část má i v dolarech, kanadských dolarech, britských librách a švédských korunách. Zlato centrální banka nyní nenakupuje.

Zlaté rezervy se loni přitom meziročně snížily o 284 kilogramů, protože centrální banka jej využívá k emisi zlatých mincí. Ke konci loňska tak zlaté rezervy ČNB činily 9764 kilogramů a tržní hodnota zlata byla 9,3 miliardy korun.

Již dříve ČNB informovala, že loni vykázala zisk 46,5 miliardy korun, o rok dříve uzavřela hospodaření se ztrátou 549 milionů korun. „Na dosaženém hospodářském výsledku se nejvýraznější měrou podílel výnos plynoucí ze správy devizových rezerv. Podstatná část těchto výnosů pocházela z růstu cen akcií a dluhopisů na zahraničních trzích. Akciová portfolia navíc těžila z dividendového příspěvku,“ uvádí dříve zveřejněná zpráva o hospodaření ČNB.

Část zisku centrální banka využila na uhrazení předloňské ztráty, zbytek převedla do rezervního fondu. V něm by tak mělo být zhruba 60 miliard Kč.

Newsletter