Americký index cen výrobců v červenci meziměsíčně poprvé po dvou letech vykázal zápornou hodnotu. Euro vůči dolaru se obchoduje nad 1,0300 EURUSD. Měny regionu korigují ranní zisky, koruna se obchoduje zpět nad 24,30 EURCZK. Nejsilnější je forint, který se pohybuje pod 395 EURHUF.

Co v létě v e-commerce? Příprava na Vánoce. Ceny rostou

Velmi pomalu, ale jistě se zdražuje zboží nabízené na českém trhu. Důvodů je celá řada a je zajímavé sledovat rozdíly mezi nimi. Jiný důvod je u notebooků, jiný u jízdních kol, praček či sportovního oblečení. Někde hraje roli sezonnost, ale primárně je nedostatek součástek.

Přemysl Vícha
Přemysl Vícha

Možné příčiny? Kombinace faktorů. „Výrobní závody ochromil covid-19, měly snížené výrobní kapacity, zdražila se doprava, nebo chyběl v jednu chvíli obalový materiál. Tyto problémy pak vystřelily zboží o jednotky až desítky procent nahoru,“ komentuje Přemysl Vícha, Head E-business, NWT a.s., Patro.cz – internetová nákupní galerie.

Kdo chce ušetřit, tak ať neváhá a nakupuje

„Nabízíme přes 350 tis. druhů zboží, a proto máme reálný pohled do dat. Co bude za půl roku se neví, ale v tuto chvíli se vybavte, pokud uvažujete si něco koupit,“ říká Přemysl Vícha, ředitel divize E-business/Patro.cz, NWT a.s.

Dopravce je nedílnou součástí e-shopu. Každý e-shop je závislý na kvalitě dopravy k zákazníkovi. „V dubnu a květnu jsme sledovali mimořádně velký problém u dopravců, kteří vozí palety. Vybavování obchodů, které se chystaly na otevření, některé dopravce ochromilo. Byli jsme zvyklí, že nastávají problémy před vánočními svátky, prostě Covid-19 ovlivnil i tyto zvyklosti,“ upozorňuje Přemysl Vícha.

Pokud je některý e-shop závislý na jednom dopravci, může mít velké problémy. V Patro.cz se už nyní chystají na zimu, a tak rozšířili možnosti dopravy již na číslo osm. Vždy se i tak najde někdo z této osmičky, který má sem tam nějaký problém. Jak to bude o Vánocích…? Snad se vše zvládne bez zásadních problémů a nebudou nuceni, některé dopravce klientům omezit.

Newsletter