Co v létě v e-commerce? Příprava na Vánoce. Ceny rostou

Velmi pomalu, ale jistě se zdražuje zboží nabízené na českém trhu. Důvodů je celá řada a je zajímavé sledovat rozdíly mezi nimi. Jiný důvod je u notebooků, jiný u jízdních kol, praček či sportovního oblečení. Někde hraje roli sezonnost, ale primárně je nedostatek součástek.

Přemysl Vícha
Přemysl Vícha

Možné příčiny? Kombinace faktorů. „Výrobní závody ochromil covid-19, měly snížené výrobní kapacity, zdražila se doprava, nebo chyběl v jednu chvíli obalový materiál. Tyto problémy pak vystřelily zboží o jednotky až desítky procent nahoru,“ komentuje Přemysl Vícha, Head E-business, NWT a.s., Patro.cz – internetová nákupní galerie.

Kdo chce ušetřit, tak ať neváhá a nakupuje

„Nabízíme přes 350 tis. druhů zboží, a proto máme reálný pohled do dat. Co bude za půl roku se neví, ale v tuto chvíli se vybavte, pokud uvažujete si něco koupit,“ říká Přemysl Vícha, ředitel divize E-business/Patro.cz, NWT a.s.

Dopravce je nedílnou součástí e-shopu. Každý e-shop je závislý na kvalitě dopravy k zákazníkovi. „V dubnu a květnu jsme sledovali mimořádně velký problém u dopravců, kteří vozí palety. Vybavování obchodů, které se chystaly na otevření, některé dopravce ochromilo. Byli jsme zvyklí, že nastávají problémy před vánočními svátky, prostě Covid-19 ovlivnil i tyto zvyklosti,“ upozorňuje Přemysl Vícha.

Pokud je některý e-shop závislý na jednom dopravci, může mít velké problémy. V Patro.cz se už nyní chystají na zimu, a tak rozšířili možnosti dopravy již na číslo osm. Vždy se i tak najde někdo z této osmičky, který má sem tam nějaký problém. Jak to bude o Vánocích…? Snad se vše zvládne bez zásadních problémů a nebudou nuceni, některé dopravce klientům omezit.

Newsletter