David Strejc: Proč děti nesmí používat smartphone? (komentář)

Od čtyř let pracuje na počítačích. To jest od roku 1987. Jedna z jeho raných vzpomínek je load: – ZX Spectrum. „Vy nedovolujete dětem používat technologie? To je jako byste běžci uřízli nohy a nutili ho naučit se běhat po rukách,“ říká David Strejc, IT Open Source architekt společností WPDistro a AutoCRM. Dále komentuje a o svůj vlastní názor se dělí IT architekt David Strejc.

David Strejc

Na vysoké škole mě nutili rýsovat pravítkem. Pak jsem to vzdal. Co je to za školu? Nemá škola být studnicí vědění? Neslouží vědění náhodou k pokroku? Neslouží vědění k vývoji dalších technologií? Nebo vše mlátíme do teď pazourkem, klackem a špičatou kostí?

A kdo jiný by se měl učit se špičkovými technologiemi, když ne děti? To, že učitelé jim závidí, sami se technologií bojí, protože jsou z poloviny z oblasti sociální, biologické, češtinářské?

Za mě opravuje software chyby, Google vyhledává na wikipedii encyklopedické znalosti, CAD software kreslí obrázky, poštu odesílá poštovní klient, složenky klikám v bankovním rozhraní na zařízení, které čte moje otisky prstů a případně skenuje obličej.

Co je účel nepoužívání špičkových technologií roku 2021 ve školách?

Jediný důvod, který mě napadá, je příprava na globální katastrofu a kataklyzma, kdy solární bouře nebo globální jaderný konflikt vyřadí všechny zdroje energie – především proud a tím pádem globální sítě. V takovém případě ale budeme již mít jiné lidské problémy, než je používání mobilních telefonů, počítačů a superpočítačů ve školách dětmi. Spíš půjde o ty klacky a kameny.

Když nám náš 16cti letý programátor píše, že musí opisovat sešity, chce se mi smát se a brečet. Dokonce jsem mu našel software, který generuje k nerozeznání psaný text. Čili ctrl + c bude fungovat. V současnosti se ani pracovník ve skladu neobejde bez „znalosti práce na PC“. Z mého pohledu za tím vším stojí stud, neznalost, neschopnost přizpůsobit se, strach z pokroku. Toto vše realizováno na dětech. Chcete, aby vaše děti byly počítačovými analfabety? Hodně štěstí.

Autor: David Strejc, IT Open Source architekt společností WPDistro a AutoCRM.

O autorovi komentáře:

David Strejc je ve firemním IT od roku 2004. Byl zakladatelem úspěšné mezinárodní společnosti Easy Software s.r.o., dále pracoval jako architekt v O2, solution designer v T – Mobile. Více o něm na: https://davidstrejc.cz/

WPDistro se zabývá profesionálním webovým řešením na systému WordPress (weby, e-shopy, systémy, news zpravodajství, sociální platformy atd.) https://wpdistro.cz/.

AutoCRM je CRM systém pod Open Source licencí, který firma implementuje do středních a větších společností. https://autocrm.cz/.

Newsletter