Deportace uprchlíků z Řecka do Turecka mají začít na Lesbu

Deportace uprchlíků z Řecka do Turecka zřejmě začnou v pondělí z řeckého ostrova Lesbos. Uvedla to agentura AP s odvoláním na nejmenované řecké úředníky, obeznámené s připravovanými plány. Má jít o migranty z Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí.

Na cestě by migranty měl provázet silný policejní doprovod, v eskortě se počítá s jedním policistou na jednou migranta. Deportované mají z uprchlických táborů přepravit k pronajatým lodím autobusy. Podle agentury AFP má být v pondělní skupině vracených migrantů asi 500 Syřanů, Afghánců a Pákistánců, kteří v Řecku nepožádali o azyl.

Zelenou celé operaci dal řecký parlament v pátek, když schválil ve zrychleném řízení příslušný zákon. Zákon vychází z dohody Bruselu s Ankarou, že běženci, kteří připlují po 20. březnu z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Uprchlíci budou moci být vraceni zpět i proti jejich vůli. Případ každého běžence ale musí být přezkoumáván individuálně.

Newsletter