Digitální peněženka ve všech státech EU

Evropský parlament oznámil plány na vytvoření rámce digitální identity, který by občanům EU umožnil přístup ke klíčovým veřejným službám online.

Nový rámec evropské digitální identity (eID) umožní lidem identifikovat se online pomocí evropské digitální peněženky, aniž by se museli obracet na komerční poskytovatele.

V současné době musí občané Evropské unie využívat k ověření své identity online komerční poskytovatele, což podle Evropského parlamentu „vyvolává obavy o důvěryhodnosti, bezpečnosti a soukromí“.

Rámec evropské digitální identity (eID) umožní lidem přihlásit se na webové stránky, portály, aplikace a další online služby pomocí vlastní evropské digitální peněženky. To jim usnadní identifikaci a uchování jejich osobních údajů v soukromí.

EU navrhuje vytvořit digitální peněženku, která dokáže číst a ověřovat elektronické dokumenty. Pomohlo by to chránit soukromí lidí a kybernetickou bezpečnost a zajistilo by, že třetí strany nesou odpovědnost. Digitální peněženka by byla pro obyvatele EU dobrovolná.

Česko plánuje spustit digitální peněženku na národní úrovni na přelomu letošního roku a roku 2024.

Vyjádření Ivana Bartoše, místopředsedy vlády České republiky a ministra pro místní rozvoj a digitalizaci, dle tiskové zprávy Rady EU:

Digitální technologie mohou náš život velmi usnadnit. Jsem přesvědčen, že evropská peněženka digitální identity je pro naše občany a podniky nepostradatelná. Její zavedení bude znamenat obrovský pokrok ve způsobu, jakým lidé používají svou totožnost a pověření v každodenním kontaktu s veřejnými i soukromými subjekty a jak využívají digitální služby. A to vše při plném zachování kontroly nad svými údaji.

Co je digitální peněženka?

Digitální peněženka umožní uchovávat osobní údaje v rámci jediného digitálního průkazu totožnosti – od sociálních, finančních, zdravotních a profesních údajů až po kontakty.

Téma digitální peněženky bude diskutováno na FinTech Mixeru České FinTech Asociace dne 28. února 2023 ve spolupráci se společností Deloitte.

Newsletter