Trhy po napadení Izraele Íránem: Asijské akcie klesly, evropské smíšené, futures amerických rostou. Ropa i zlato klesá. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje poblíž 1,0650 za euro. Koruna nad 25,30 za euro.

DIHK: Německou ekonomiku podpoří slabší euro a levnější ropa

Nedávný prudký pokles cen ropy společně se slabším eurem zvýší v příštím roce tempo růstu německé ekonomiky minimálně o 0,3 procentního bodu. Uvedl to podle listu Rheinische Post ředitel Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Martin Wansleben. 

„Spotřebitelé i mnohé podniky se mohou radovat,“ uvedl Wansleben. „Pokles cen ropy je takto krátce před Vánocemi nečekaným dárkem pro ekonomiku, ze kterého budeme těžit i v příštím roce,“ dodal. 

Levnější ropa podle Wanslebena ušetří Německu zhruba 20 miliard eur (více než 550 miliard korun). Šéf DIHK rovněž upozornil, že slabší kurz eura podpoří export. 

Německou ekonomiku letos zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad má také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska. 

Německá vláda v říjnu snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,2 procenta z původně očekávaných 1,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika podle říjnové vládní prognózy stoupnout o 1,3 procenta, zatímco předchozí výhled počítal s dvouprocentním růstem. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá také řada českých podniků. 

Newsletter