Díky úsporám MF si polepší pracovníci v sociálních službách

Pracovníci veřejného sektoru s nejnižšími příjmy se na počátku léta dočkají zvýšení platů. Vláda dnes schválila nařízení, které s účinností od 1. července snižuje počet stupnic platových tarifů a přesouvá státní zaměstnance s nejnižšími příjmy do vyšších tarifních stupňů. Navýšení platů se podařilo finančně zajistit zejména díky tomu, že ministerstvo financí ušetřilo na obsluze státního dluhu.

Zvýšení platů se bude týkat nepedagogických zaměstnanců ve školství, dále pracovníků v sociálních službách, zdravotnictví, kultuře a dalších profesích, které byly dosud zařazeny v první, druhé a páté stupnici platových tarifů.

„Osobně mě velmi potěšilo, že jsme mohli něco udělat pro zdravotní sestry nebo pracovnice v sociálních službách. Moje nejstarší dcera je zdravotní sestra a v době, kdy nastoupila na kliniku v Motole, tam na onkologické choroby umíralo 84 % dětí. Tuhle práci nemůže nikdo zaplatit. To není povolání, to je poslání,“ uvedl ministr financí Ivan Pilný.

Zaměstnanci v sociálních službách si platově polepší o 23 %.‎ O 11 % vzrostou výdělky zdravotnickým pracovníkům ve zdravotnickém zařízení Ministerstva obrany, které není příspěvkovou organizací, v centru letecké záchranné služby Armády České republiky, ve Zdravotnickém zařízení Ministerstva vnitra České republiky a ve Vězeňské službě České republiky. Všichni ostatní zmínění pracovníci si potom přilepší o 9,4 %.

Newsletter