Dolar po slovech šéfa japonské centrální banky oslabil vůči jenu

Dolar dnes na devizových trzích oslabuje vůči japonskému jenu. Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda totiž podle některých investorů ve svém dnešním projevu dost důrazně nesignalizoval brzké uvolnění měnové politiky v Japonsku. Objemy obchodů jsou dnes nižší než obvykle, protože finanční trhy ve Spojených státech jsou kvůli státnímu svátku uzavřeny.

Dolar vůči jenu klesl o zhruba 0,6 procenta na 103,40 JPY. V pátek se přitom vyšplhal až na 104,31 JPY, což byla nejvyšší úroveň od konce července. Kurz eura k dolaru se dnes pozdě odpoledne pohyboval kolem 1,1150 USD, proti pátku tak nevykazoval žádnou výraznější změnu.

„Skutečnost, že guvernér Kuroda věnoval část svého projevu popisu negativních dopadů záporných úroků, pomohla zmírnit spekulace o dalším snižování klíčové sazby a přispěla k růstu jenu,“ řekl analytik Derek Halpenny ze společnosti Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.

Dolar v uplynulých dnech posiloval díky vyhlídkám na zářijové zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Ty však v pátek podkopala překvapivě slabá zpráva o srpnovém vývoji amerického trhu práce.

„Trh práce (v USA) si nevedl nejlépe,“ citovala agentura Reuters analytika Constantina Bolze z banky UBS. „To dolaru poněkud ubralo na síle. A pak Kuroda neřekl nic příliš jasného o dalším uvolňování měnové politiky (v Japonsku) na konci září,“ dodal.

Newsletter