Draghiho příslib a nižší čínské sazby palivem pro evropskou rally

Evropské akcie výrazně vzrostly, podpořeny nečekaným krokem čínské centrální banky a slovy šéfa ECB. Signály z obou centrální bank ukazují vůli nadále podporovat ekonomiku.

Bank of China snížila úrokové sazby a zavázala se, že pokud bude potřeba, je ochotná podpořit svou ekonomiku další injekcí likvidity. Tento krok přichází po sérii zklamání z makroekonomických údajů a zpomalení tempa růstu druhé největší ekonomiky světa. Růst evropským akciím zajistil také prezident ECB Mario Draghi, který zdůraznil zásadnost boje proti nízké inflaci a naznačil, že centrální banka je připravena rozšířit program pro nákup aktiv.

Draghi srazil euro. ECB musí rychle zvýšit inflaci (+video)

Čína srazila sazby. Umírněnou politiku neměníme, tvrdí

Na snížení úrokových sazeb v Číně reagovaly výrazným růstem především drahé kovy, vzhledem k tomu, že je Čína hlavním odběratelem nerostných surovin. Rio Tinto vzrostla o 6 %, BHP Billiton přidala 3,91 %, ArcelorMittal +6,3 %. Producent ropy a zemního plynu Tullow Oil přidal 5,8 %.

Naopak nedařilo se akciím TalkTalk Telecom Group, které poklesly o 3,7 % poté, co skupina Berenberg snížila rating společnosti. Akcie společnosti Bouygues vzrostly o 3,9 % poté, co generální ředitel společnosti Altice +4,4 % vyjádřil zájem o podíl v této společnosti.

Zisky se projevily i u Euro Stoxx, který vzrostl o 3 %. Euro proti dolaru oslabilo o výrazných 1,25 %. Německý DAX připsal silných 2,6 %, francouzský CAC40 uzavřel o 2,7 % silnější a britský FTSE100 posílil o 1,1 %.

Newsletter