Druhý čínský Disneyland zahájil zkušební provoz

Tisíce lidí s VIP pozvánkami stály o víkendu fronty do zábavního parku Disneyland v čínské Šanghaji, který v sobotu zahájil zkušební provoz. Informoval o tom dnes hongkongský deník South China Morning Post. Veřejnosti se čínská verze amerického parku, která bude šestou na světě, otevře 16. června.

„Stálo to za to na každý pád, i když pršelo a fronty na atrakce se stály přes hodinu,“ řekl hongkongskému deníku jeden z 10.000 návštěvníků, kteří se v sobotu do parku mohli podívat. Provozovatel šanghajského Disneylandu očekává, že ročně by ho mohlo navštívit mezi 25 až 30 miliony lidí.

Jeho otevření ale dělá vrásky druhému čínskému Disneylandu, který funguje od září 2005 v Hongkongu a který se loni propadl do ztráty. Oproti šanghajskému, který otevře atrakce na čtyřech kilometrech čtverečních, je výrazně menší (jen 0,27 kilometru čtverečního).

Šanghajský park, jehož vybudování stálo 5,5 miliardy dolarů USD (asi 132 miliard korun), je společným podnikem americké firmy a čínského, státem podporovaného konsorcia Shanghai Shendi Group. Stavět se začal v roce 2011.

Originální Disneyland, v němž mohou návštěvníci potkat myšáka Mickeyho, Sněhurku či kačera Donalda, byl otevřen v roce 1955 v kalifornském Anaheimu. Je také jediným z impéria, který byl postaven pod přímou taktovkou „otce zakladatele“, amerického kreslíře, filmaře a podnikatele Walta Disneyho (1901-1966).

Druhý, větší Walt Disney World, byl otevřen v roce 1971 u floridského Orlanda. První licencovaný Disneyland mimo Spojené státy vyrostl v roce 1983 v japonském Tokiu, další byl otevřen v roce 1992 v Paříži.

Newsletter