Dun & Bradstreet snižuje rating Turecku

Dun & Bradstreet, vedoucí globální poskytovatel ekonomických informací, a strategický partner poradenské společnosti Bisnode, snížila rating Turecku. Turecko je tak podle D&B aktuálně hodnoceno v kategorii vysokého rizika návratnosti investice.  Důvodem jsou špatné fundamentální hodnoty země a politické napětí. Svým i politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které D&B zpracovává pro 132 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.

Dun & Bradstreet v červnu snížila rating Turecku a posunula ho z kategorie středního rizika návratnosti investice DB4d do kategorie vysokého rizika DB5a návratnosti investice se zhoršujícím se výhledem. Důvodem je podle D&B vysoký tlak na finanční sektor, neudržitelný růst úvěrů, pokles devizových rezerv a zvýšené úrokové sazby, stejně jako vysoký stupeň politického napětí, neférová konkurence šedého trhu nebo podmínky, které podkopávají tržní potenciál.

Analytici Dun & Bradstreet doporučují pečlivě monitorovat kreditní riziko, které může během krátké doby prudce vzrůst, protože banky se spoléhají na krátkodobé financování v cizích měnách a turecká lira je slabá a úrokové sazby rostou. D&B dále doporučuje sledovat politický a bezpečnostní vývoj v Turecku i na regionální úrovni, protože může významně ovlivnit podnikatelské prostředí. V rámci mezinárodního obchodu je nezbytné počítat s tím, že turecké firmy se silnými vazbami na Bahrain, Egypt, Saudskou Arábii a Spojené arabské emiráty krátkodobě čelí náročným podmínkám. Zlepšení diplomatických vztahů s Izraelem představuje obchodní příležitosti, nicméně vztahy nejsou stabilní a mohou se kdykoliv zhoršit.

Newsletter