Důvěra v ekonomiku je jak na houpačce

„Klesající inflace a zpomalení propadu průmyslové výroby přispěly k růstu důvěry v českou ekonomiku. V říjnovém měření Českého statistického úřadu se souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně zvýšil o 3,6 bodu na hodnotu 92,8. Důvěra v budoucí vývoj ekonomiky posílila jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů. Vývoj tohoto indikátoru ekonomického sentimentu je však letos značně volatilní – v září se například dostal na nejnižší úroveň od března 2021. Bylo by tedy předčasné interpretovat říjnové zvýšení jako zásadní obrat v důvěře v naši ekonomickou budoucnost. Tvrdá data totiž zatím optimismem nehýří. Podle zpřesněného odhadu hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí 2023 mezičtvrtletně stagnoval a meziročně klesl o 0,6 %. Očekávání pro třetí čtvrtletí z toho trendu nijak nevybočuje. Pokud jde o celý rok, tak například Mezinárodní měnový fond očekává v letošním roce růst HDP České republiky o 0,2 % a příští rok má podle jeho prognóz tempo růstu zrychlit na 2,3 %,“ uvedl Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Petr Kymlička

„Indikátor důvěry podnikatelů v ekonomiku vzrostl v říjnu o 3,4 bodu na hodnotu 92,8, a to zejména díky růstu optimismu v automobilovém průmyslu. Ten je ostatně také jediný, který táhne vývoj průmyslové výroby. Ostatní sektory jsou na tom o poznání hůře. Automobilky – a na ně navázání dodavatelé – těží stále z nahromaděné odložené poptávky a drží tak český průmysl nad vodou. Nicméně zde je velké varování v situaci německých automobilek, které jsou jako celá německá ekonomika ve velkých problémech. Německá vláda ve svých prognózách už pro letošní rok nepočítá s hospodářským růstem – naopak čeká propad hrubého domácího produktu o 0,4 %,“ komentuje Petr Kymlička

„V říjnu rostl i indikátor důvěry spotřebitelů, který se zvýšil o 4,4 bodu na hodnotu 92,7. Po dvouměsíčním poklesu se tak vrátil na úroveň z července letošního roku, a to zejména díky snížení obav spotřebitelů z dalšího zhoršování celkové ekonomické situace v Česku. Do spotřebitelské nálady se promítá brzdící inflace a pozvolný pokles cen potravin. Na pulty obchodníků a do cen pro spotřebitele se začínají propisovat již delší dobu klesající ceny zemědělských výrobců. Nicméně pro českou ekonomiku a vývoj domácí poptávky přinesl říjnový index důvěry v českou ekonomiku i varující zjištění – počet domácností, které uvádějí, že obtížně vystačí se svými finančními prostředky, je u nás 30 % a domácností, které měsíčně uspoří nějaké finanční prostředky, bylo v říjnu přibližně 50 %,“ uzavírá partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Newsletter