Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

Důvěra v ekonomiku pod dlouhodobým průměrem

Indikátor důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad, se v listopadu sice meziměsíčně neparně zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 93,1, nicméně dlouhodobě zůstává na nízké úrovni. Index důvěry podnikatelů v české hospodářství rostl o 0,7 bodu na hodnotu 93,5, ale i v jeho případě platí, že důvěra podnikatelů v ekonomiku se drží od začátku letošního roku pod dlouhodobým průměrem. Není to nijak překvapivé, český průmysl trápí upadající domácí i zahraniční poptávka a pokles objemu nových objednávek. Stále častěji se začínají objevovat negativní zprávy i z automobilového průmyslu, ať již jde o odložený projekt gigafactory, anebo o ohlášené propouštění v Hyundai,“ komentuje partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.

„Optimismem ohledně české ekonomiky nehýří ani Mezinárodní měnový fond. Podle své listopadové hodnotící zprávy očekává letos pokles české ekonomiky o 0,4 % a pro příští rok jen mírný nárůst o 1,2 %. Přitom ještě v říjnu očekával MMF růst letošního HDP o 0,2 % a následující rok pak o 2,5 %. Na předpandemickou úroveň se tak česká ekonomika letos určitě nedostane. Ještě chmurnější očekávání má ministerstvo financí. Podle jeho prognózy poklesne HDP letos o 0,5 % a v roce 2024 poroste jen o 1,9 %,“ upřesňuje Petr Kymlička.

„Druhá složka indexu důvěry v ekonomiku – indikátor důvěry spotřebitelů – se v listopadu snížil o 2,0 bodu na hodnotu 90,7. Domácnosti se bojí o svoji ekonomickou budoucnost a jsou opatrné ve svých výdajích. O slabé domácí poptávce nejlépe hovoří čísla o vývoji maloobchodních tržeb. Jejich pokles v září překvapivě ještě více zrychlil. Tržby obchodníků se v září meziročně snížily o 4,0 % ze srpnových 2,8 %; nepřetržitě tak klesají již sedmnáct měsíců v řadě. Vývoj domácí poptávky je přitom klíčový z hlediska vývoje HDP.  O obavách českých domácností vypovídají i zjištění z listopadového indexu důvěry spotřebitelů v ekonomiku: zvýšil se počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci, rostl počet těch, které očekávají její zhoršení v příštích dvanácti měsících. To je varující zejména v současném období, kdy by měla přicházet předvánoční nákupní horečka,“ uzavírá partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Petr Kymlička

Newsletter