Ekonomické dohody, podepsané během návštěvy prezidenta ČLR

Přehled ekonomických dohod, které byly podepsány během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice, jak je zveřejnila Kancelář prezidenta republiky:

Dohody podepsané před prezidenty Si Ťin-pchingem a Milošem Zemanem:

– Dohoda o strategickém partnerství a spolupráci mezi J&T Finance Group a Ping An Bank v celkové výši pět miliard eur (135,3 miliardy korun), z toho půl miliardy eur letos a zbytek do roku 2020. Cílem je vytvoření fondu na investice do finančního sektoru, energetiky a průmyslu.

– Memorandum uzavřené mezi SAIC Motor Corporation Limited, Volkswagenem a Škodou Auto. Do roku 2020 by mělo být investováno 2,1 miliardy eur (56,8 miliardy korun) do SUV, crossoverů, hybridních a elektrických automobilů

– Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Čínskou rozvojovou bankou a J&T Finance Group v celkové hodnotě 800 milionů eur (21,6 miliardy korun). Investice mají směřovat do vybraných projektů.

– Dohoda o strategické spolupráci mezi China CEFC Energy Company, Hengfeng Bank Company a slovenskou společností Železiarne Podbrezová. Součástí je vedle smlouvy o koupi sta procent akcií společnosti ŽĎAS (včetně dceřiné firmy TS Plzeň) za 72 milionů eur (1,9 miliardy korun) i dohoda o vytvoření fondu mezi CEFC a Hengfeng na investice do průmyslových podniků v ČR, ve kterém má být k dispozici 1,1 miliardy eur (29,8 miliardy korun)

– Dohoda o technologicko-ekonomické spolupráci v oblasti obnovitelných energií a čistých energií mezi China Guodian a společností S.W.H. Group, o akvizici projektů v oblasti větrné energie S.W.H. Do roku 2020 má obchodní spolupráce dosáhnout výše 550 milionů eur (14,9 miliardy korun).

– Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Čínskou rozvojovou bankou a Českou exportní bankou s částkou ve výši 500 milionů eur (13,5 miliardy korun).

– Dohoda o strategické spolupráci mezi China CEFC Energy Company a akcionáři J&T Finance Group o koupi dalších 20 procent akcií společnosti za 420 milionů eur (11,4 miliardy korun). Čínská strana má držet celkem 50 procent J&T Finance Group.

– Memorandum o porozumění mezi českým výrobcem Aircraft Industries a vedením Ujgurské autonomní oblast Sin-ťiang o prodeji 20 letadel L-410 za 111 milionů eur (tři miliardy korun) do roku 2020. Součástí je i memorandum o plánované výstavbě společného závodu v Číně, kde by ročně mělo být vyrobeno 18 až 30 letadel s využitím subdodávek z ČR.

– Dohoda o zřízení Česko-čínského pavilonu mezi společností Čchung-čching Connect Cross Boarder Commerce a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR. Hodnota kontraktu by do roku 2020 měla činit 110 milionů eur (2,9 miliardy korun).

– Memorandum porozumění o přidané investici do projektu vylepšování technologií anilinu a projektu nového speciálního aminu mezi Wanhua Industrial Group a společností BorsodChem MCHZ z Ostravy. Na rozšíření výroby v ostravském závodu má jít 90 milionů eur (2,4 miliardy korun).

– Dohoda o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadionu Eden, podle níž mají Beijing Municipal Road and Bridge Group a China CEFC Energy Company za 49,6 milionu eur (1,3 miliardy korun) koupit 70 procent akcií firmy Eden Arena a vybudovat v pražském Edenu Národní fotbalový stadion.

– Dohoda o strategické spolupráci mezi Beijing Ershang Group a Pivovary Lobkowicz o navýšení základního jmění a exkluzivním zastoupení na čínském trhu. Hodnota kontraktu je 3,6 milionu eur (97,5 milionu korun).

– Rámcová dohoda o strategické spolupráci mezi aerolinkami China Eastern Airlines a společností Český Aeroholding. Na jejím základě by měla být zřízena přímá linka Praha – Šanghaj.

– Memorandum o porozumění a všestranné spolupráci v oblasti jaderné energie a obnovitelných energií mezi China General Nuclear Power Corporation (CGN) a skupinou ČEZ.

– Dohoda mezi čínskou společností Sinohydro a společností DOE Europe o spolupráci během analytické fáze budování kanálu Dunaj-Odra-Labe.

– Dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou ČR a Čínskou radou pro rozvoj mezinárodního obchodu (CCPIT).

– Dohoda o jmenování Pavla Nedvěda velvyslancem Čínské fotbalové superligy pro léta 2016-2018.

– Celkový objem uzavřených dohod dosahuje 10,906 miliardy eur (294,5 miliardy korun), z toho 3,517 miliardy eur (94,95 miliardy korun) má být realizováno v letošním roce a 7,39 miliardy eur (199,52 miliardy korun) do roku 2020. Investice do ČR dosáhnou 8,585 miliardy eur (231,795 miliardy korun), český export do Číny pak 2,321 miliardy eur (62,667 miliardy korun).

Ostatní uzavřené dohody:

– Dohoda mezi China CEFC Energy Company, Beijing Municipal Road and Bridge Group a Peterem a Rudolfem Šuškovými o prodeji společnosti TSS Cargo za 240 milionů eur (6,5 miliardy korun). Firma se zabývá železničním stavitelstvím a železniční dopravou v Moravskoslezském kraji.

– Dohoda mezi China CEFC Energy Company a fondem Rockaway o prodeji akcií společnosti Invia. Za 90 procent akcií společnosti podnikající v cestovním ruchu v ČR, SR, Polsku a Maďarsku zaplatí čínská strana 84,5 milionu eur (2,3 miliardy korun).

– Dohoda mezi Čínskou rozvojovou bankou a Jihomoravským krajem o investici 200 milionů eur (5,4 miliardy korun) do krajské infrastruktury, zejména do letiště.

– Dohoda mezi Evektor Asia Pacific a Gungdong Longhao Group o prodeji malých letadel. V obchodu za 840 milionů eur (22,7 miliardy korun) se má jednat o 300 dvoumotorových letounů EV-55 a 50 malých letadel SSA.

– Dohoda mezi Beijing Ershan Group a Vinařským fondem ČR o koupi moravského vína v hodnotě čtyř milionů eur (108 milionů korun).

– Dohoda mezi a.s. Františkovy Lázně a společností Yihai Group o nákupu a opravách turistické infrastruktury v západočeských lázních za 100 milionů eur (2,7 miliardy korun).

– Objem ostatních uzavřených dohod dosahuje 1,469 miliardy eur (39,65 miliardy korun).

Newsletter