Ekonomický komentář ČBA: Důvěra firem i domácností v září opět poklesla

Indikátory důvěry v září poklesly, a to jak u podnikatelů, tak domácností. U podnikatelů pokračoval pokles důvěry zejména v průmyslu, kde zintenzívněly problémy s dodávkami polovodičů a způsobily tak další odstávky výroby, na domácnosti pak dolehly méně příznivé ekonomické vyhlídky, a jejich obavy ohledně budoucího ekonomického vývoje zesílily. Podíl podnikatelů očekávající zvyšování  cen dále roste, obavy spotřebitelů z inflace se v září také zvýšily.

Důvěra domácností v předešlých měsících postupně rostla s uvolňováním koronavirových restrikcí a důvěra tak i s malým červencovým propadem postupně vystoupala až na  úroveň před příchodem pandemie. Zářijová čísla však naznačují, že obavy domácností se opět zvyšují, a to jak z pohledu celkového budoucího ekonomického vývoje, tak vnímání své vlastní finanční situace. Na domácnosti také doléhají vyšší obavy z inflace, které se v září dále zvýšily. Důvěra domácností se tak dostala na nejslabší úroveň od dubna letošního roku.

Důvěra mezi podnikateli v září také zaznamenala meziměsíční pokles, což bylo taženo zejména průmyslem, kde nedostatek čipů způsobil další nucený výpadek výroby. Důvěra nepatrně poklesla ve stavebnictví, naopak velmi mírně vzrostla v maloobchodě a ve službách, viz graf 1.

Slabší vývoj indikátorů důvěry v září není až takovým překvapením a předznamenávaly jej již obdobné indikátory z eurozóny či Německa, které obdobně jako v případě tuzemské ekonomiky naznačují, že problémy v dodavatelských řetězcích a vyšší náklady spojené s růstem cen komodit podlamují ekonomické zotavování, a to zejména v průmyslu.

V datech dnešního šetření mezi firmami je také patrný plošný trend zdražování, jelikož v posledních měsících se zvyšuje počet firem napříč sledovanými segmenty, které v příštích třech měsících očekávají růst prodejních cen. Tento ukazatel začal postupně sílit v posledních měsících jak v průmyslu, tak ve stavebnictví i službách, v maloobchodě se nachází zvýšené hodnotě již od poloviny minulého roku. To jen dále dokresluje očekávání o dalším zrychlování inflace v příštích měsících (graf 2).

Pro rozhodování centrální banky v příštím týdnu dnešní indikátory již nic nezmění. ČNB příští týden zvýší sazby patrně o 0,5 procentního bodu, horší sentiment však může nepatrně proniknout do rétoriky ČNB na tiskové konferenci, je však otázkou, zda se současným inflačním výhledem to může narušit přesvědčení trhu, že sazby budou pokračovat v rychlém růstu i po zbytek letošního roku.

Newsletter