Ekonomický komentář ČBA: Maloobchodní tržby v říjnu citelně poklesly (-1,8% mom)

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v říjnu z meziměsíčního pohledu poklesly o 1,8 %, meziroční propad se tak prohloubil z 5,3 % na 9,4 %, což citelně zaostalo za očekáváním trhu (-6 % yoy). Meziroční dynamika tržeb tak klesá již od května, přitom postupně se vývoj zhoršuje následkem negativního vlivu vysoké inflace a energetické krize na disponibilní příjmy domácností. Obdobný vývoj je patrný v celé eurozóně.  Za celý letošní rok tuzemské tržby klesají již o 2,4 % a propad se dále do konce roku prohloubí, přitom v krizových letech 2009 či 2012 byl propad „jen“ mírně nad 1 %. To dokládá, jak citelně současná krize dopadá na útraty domácností, které klesají již také u obvykle více stabilnějšího prodeje potravin.

Maloobchodní tržby v říjnu meziměsíčně mírně propadly o silných 1,8 %, což představuje nejsilnější meziměsíční pokles v letošním roce (průměrná meziměsíční dynamika v druhé polovině letošního roku činí -0,6 %). Propad byl tažen jak potravinami (-1 % mom), tak nepotravinářským zbožím (-2,8 %). Propad tak již nastává i u obvykle stabilnějšího prodeje potravin, poměrně plošný propad u nepotravinářského zboží pak naznačuje, že domácností více odkládají koupi méně potřebného zboží. Zesílil propad o zboží pro kulturu a rekreaci ve specializovaných prodejnách (-4,5 % mom) či prodeje přes internet (-4 % mom). Mírně naopak vzrostly prodeje pohonných hmot (+0,6 mom).

Z meziročního pohledu pak propad tržeb zrychlil ze zářijových -5,3 % (revize z -5,6 %) na -9,4 %. Pokles byl také poměrně plošný s výjimkou farmaceutického a zdravotnického zboží. Prodeje nepotravinářského zboží meziročně poklesly o 11,2 %, prodeje potravin o 7 % (o 8 bez očištění o kalendářní vlivy).

Za celý letošní rok klesají maloobchodní tržby o 2,4 % a celoroční propad je viditelný napříč sortimentem zboží, do konce roku se však propad patrně dále prohloubí a za celý rok může propad tržeb činit až 3,5 %. Přitom v krizovém roce 2009 či 2012 činil propad tržeb kolem 1 %. Ve srovnání s průměrem předpandemického r. 2019 domácnosti zaplatily letos v říjnu o 22 % více, koupily si však v reálném vyjádření o 2 % méně.

Maloobchodní tržby tak dle očekávání slábnou, což je spojeno s růstem inflace, cen energií a slábnoucí kupní sílou domácností. Tento trend je patrný nejen v datech za ČR, ale například i včera zveřejněné údaje za maloobchod eurozóny potvrdily citelný meziměsíční propad tržeb o téměř 2 %. Meziroční dynamika tak propadla ze stagnace na -2,7 % yoy. Alespoň mírně optimističtěji dnes vyzněly tržby z vybraných služeb, které meziměsíčně mírně vzrostly o 0,7 % a nepokračovaly tak v dalším silném propadu, který přinesly zářijové statistiky (-1,3 % mom).

Newsletter