Koruna se pohybuje do strany, drží se v rozmezí 24,31 až 24,36 EURCZK. Index S&P 500 včera zavřel pod hranicí 4000 USD. Výnosy amerických státních dluhopisů dnes klesají.

Ekonomický komentář ČBA: Říjnová inflace poklesla na 15,1 % z důvodu vládních opatření

Meziroční inflace v říjnu poklesla na 15,1 % ze zářijových 18 %. Meziměsíční pokles činil 1,4 %. Tržní konsensus dle agentury Reuters očekával meziroční hodnotu na 17,9 %. Hlavní příčina říjnového poklesu inflace jde na vrub vládním opatřením, tj. úsporného energetického tarifu a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Obecně mezi ekonomy panovala velká nejistota, jak se tato opatření v inflaci projeví vzhledem k metodickým nejasnostem. To vedlo i k výraznému rozptylu mezi odhady. Minimální odhad mezi analytiky činil 17,2 %, maximální 19 %, ČNB předpokládala inflaci ve výši 17,4 % a včerejší prognóza ministerstva financí pak dokonce pokles inflace na 15,3 %. Odhad říjnové inflace byl tak značně nejistý.

Ceny elektřiny tak v říjnu meziměsíčně poklesly o 54 % a meziroční dynamika tak překmitla ze zářijového růstu 37,8 % na meziroční pokles o 38,2 %. Tento efekt vzhledem k váze elektřiny ve spotřebním koši „ukousl“ z meziroční inflace 3 procentní body. Ceny plynu vzrostly v říjnu jen mírně (2,7 % mom) a meziroční dynamika setrvala u 85 %. Ceny tuhých paliv rostly dále z 56 % na 67 % (meziměsíčně o 8 %).

Nejvýraznějším proinflačním faktorem v říjnu byly potraviny. Ty zrychlily meziměsíčně o 3,3 % a jejich meziroční dynamika přidala z 22 na 26 %. Dále ve směru vyšší inflace působily ceny telefonických služeb a ceny ve stravování.

Naopak ve směru nižší inflace (kromě elektřiny) působil kromě cen elektřiny také vývoj položky imputovaného nájemného. Ačkoli meziměsíčně tato položka ještě dále vzrostla o 0,5 %, její meziroční dynamika v říjnu zpomalila z 16,4 % na 14 %, což z meziroční inflace „ukouslo“ 0,3 p.b.

Inflace v říjnu skončila výrazně pod očekáváním trhu následkem vládních opatření, odhady však byly velmi nejisté.  Čísla inflace budou do konce roku rozkolísaná z titulu metodických a administrativních změn, vliv úsporného tarifu však bude pokračovat do konce roku. Pozornost se však začíná přesouvat zejména na lednovou inflaci, tu ministerstvo financí vidí na 15 %, pokles inflace pod 10% by pak mohl nastat kolem poloviny roku. Za celý příští rok se však bude inflace stále pohybovat kolem 10% hranice a tímto směrem byly revidovány odhady jak ČNB, tak ministerstva financí.

Newsletter