Ekonomický komentář ČBA: Trh práce v lednu opět pod očekáváním trhu

Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v lednu vzrostl z prosincových 3,7 % na 3,9 %, což bylo mírně pod odhadem trhu ve výši 4 %. Nárůst v zimních měsících je typický, jelikož končí sezónní práce například v zemědělství či stavebnictví. Meziměsíční nárůst počtu uchazečů o zaměstnání ve výši 11,3 tis. je obdobný, jako byl v průměru v letech 2018 a 2019, kdy trh práce vykazoval akutní známky přehřívání. Samotný podíl nezaměstnaných osob je v letošním lednu na stejné úrovni, jako byl v lednu roku 2018 a počet uchazečů o zaměstnání je dokonce mírně nižší, přitom 5,3 % z nich jsou osoby z Ukrajiny a bez tohoto vlivu by byl počet uchazečů na úřadech práce velmi podobný jako v lednu minulého roku.

Navzdory tomu, že tuzemská ekonomika od druhé poloviny minulého roku mírně klesá, se tuzemský trh práce stále drží v dobré kondici a z pohledu sezónně očištěných čísel podíl nezaměstnaných osob v posledních měsících vesměs stagnuje. Trh práce je sice tradičně opožděný ukazatel, kde se ekonomické potíže projevují s určitým zpožděním, dlouhodobě přehřátý trh práce a boj o vhodné zaměstnance však patrně působí tak, že zaměstnavatelé se obávají vhodné pracovníky propustit, jelikož si uvědomují, že mohou mít v budoucnosti problém je opět získat.

Za celý rok 2022 činil průměrný podíl nezaměstnaných osob 3,4 %, což je v souvislosti s nepříznivým ekonomickým vývoj velmi nízká hodnota, jen nepatrně vyšší, než vyla v roce 2019 (2,8 %) či 2018 (3,2 %). Pro letošní rok se z důvodů ekonomického ochlazení předpokládá růst nezaměstnanosti, poslední ČBA prognóza čeká 3,9 % (nová bude zveřejněna zítra), ministerstvo financí pak 4 %, prognóza ČNB pak 4,4 %. Zatímco ministerstvo pro rok 2025 již čeká další mírné snížení podílu nezaměstnaných, ČNB odhaduje nárůst na 5,3 %. Tuzemský trh práce však v posledních letech obvykle ekonomické odhady překvapil pozitivnějším vývojem a odhady ministerstva bývaly v tomto ohledu přesnější. Jak je ale patrné, nejistota ohledně vývoje na trhu práce je poměrně značná, což souvisí se stále řadou rizik ohledně budoucího ekonomického vývoje.

Newsletter