Erdogan: Kurdské milice se stále nestáhly na východ od Eufratu

Členové kurdských milic stále v Sýrii zůstávají na západ od řeky Eufrat a Turecko proto nehodlá ustat se svou aktivitou v této oblasti. Prohlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle něhož se již tureckým vojákům podařilo vyklidit významnou část území od teroristů z takzvaného Islámského státu (IS) i od bojovníků milic syrských Kurdů YPG.

Erdogan podle agentury AFP odmítl zprávy amerických úřadů z tohoto týdne, podle nichž se kurdští bojovníci již stáhli za Eufrat, což požaduje Ankara. „Nikdo nemůže očekávat, že ponecháme koridor teroru u svých jižních hranic. To nedovolíme,“ řekl turecký prezident, který označuje za teroristické organizace obě zmíněné skupiny.

Turecku a jím podporovaným syrským skupinám se podle něho podařilo od teroristů vyklidit území 400 čtverečních kilometrů na severu Sýrie.

Samotné syrské milice YPG v uplynulých dnech už několikrát uvedly, že se zcela stáhly z okolí osvobozeného města Manbidž a nacházejí se východně od zhruba 40 kilometrů vzdálené řeky Eufrat. Svým odchodem prý chtěly hlavně sebrat Turkům záminku, aby se pokusili Manbidž dobýt.

USA již tento týden vyzvaly Turecko a syrské Kurdy, aby přestali se vzájemnými útoky a soustředili se na boj proti IS. K ukončení operace vyzývá Ankaru Sýrie či Írán, který patří vedle Ruska k hlavním zastáncům prezidenta Bašára Asada.

Newsletter