EU zastavila jedno ze dvou řízení proti Maďarsku kvůli elektrárně

Evropská komise zastavila řízení proti Budapešti kvůli její dohodě s Ruskem na dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks. Oznámila to dnes mluvčí komise citovaná agenturou DPA. Řízení ohledně možné nedovolené státní finanční podpory ale pokračuje dále.

Šetření maďarsko-ruské spolupráce zahájila Evropská komise před rokem. Tehdy jí vadilo, že Budapešť zadala ruskému koncernu Rosatom zakázku k výstavbě dvou nových bloků elektrárny Paks bez veřejné soutěže. Krok vlády premiéra Viktora Orbána přišel v době zvýšeného napětí mezi unií a Moskvou v důsledku ukrajinské krize.

Vláda v Budapešti mezitím poskytla řadu dodatečných informací, a proto bylo řízení nyní zastaveno, vysvětlila podle DPA komise.

V běhu však stále zůstává druhé šetření komise ohledně elektrárny Paks. To má zjistit, zda postup vlády v Budapešti neporušuje unijní pravidla o poskytování státní pomoci. „Vzhledem k velikosti a významu projektu Paks musí komise pečlivě vyhodnotit, zda maďarská investice skutečně odpovídá tržním podmínkám, nebo zda zahrnuje státní pomoc,“ uvedla před rokem eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Maďarsko podezření z poskytnutí státní pomoci odmítá. Pokud se ukáže, že projekt splňuje kritéria státní podpory, bude komise dál zjišťovat, zda nevede k narušení hospodářské soutěže na maďarském trhu s energiemi, nebo zda nemá neblahé důsledky na společný trh EU.

Newsletter